Data: 03-09-2010

Pałac w Birczy

Na wschodnim wzgórzu od miasteczka Bircza można zobaczyć piękną budowlę pałacową, która dzięki modernizacji będzie, obok Krasiczyna, skarbem regionu.

Warto już dziś zapoznać się z krótką historią Pałacu.

Z dostępnych dokumentów nie można określić kiedy powstała pierwsza budowla na terenie obecnej Birczy. Pierwsze wzmianki o zamku w Birczy pochodzą z I połowy XVIII w., ale ze względu na przebiegające w tym rejonie szlaki handlowe między Przemyślem a Sanokiem oraz Węgrami (tzw. Trakt Węgierski) uzasadniony jest pogląd, że istniała znacznie wcześniej budowla obronna. Przemawia za tym fakt, iż miejscowość Bircza został spustoszona podczas tragicznego najazdu Tatarów w 1524 r. a to z kolei mogło się przyczynić do budowy przez właścicieli budowli obronnych.

Przypuszczalnie pierwszą taką budowlą na kształt bastionowy wznieśli Bireccy na przełomie XVI i XVII w. W tym okresie następuje rozkwit Birczy a miasto otrzymuje przywilej składu wina, organizację trzech jarmarków rocznie i jednego targu tygodniowo.

Podczas kolejnego najazd tatarskiego (1672 r.), od strzał nieprzyjaciela zginą strażnik birczański mający alarmować o zagrożeniu, tak jak to czynił trębacz krakowski. Od tego czasu podobno, duch poległego bohatersko strażnika pojawia się w sierpniowe noce na wałach otaczających pałac.

W XVIII w. drewniany zamek należał do rodziny Kowalskich, którzy przeprowadzili jego gruntowną przebudowę. Kolejnymi właścicielami zamku byli Błońscy, Łuczawscy. Następnie zamek przejęli Humniccy, którzy wykorzystując murowane piwnice wznieśli murowany zamek w miejsce drewnianego.

W XX wieku podczas walka polsko - ukraińskich (1945 r.) zamek został spalony i częściowo rozebrany. W latach 50 odbudowano jego część i przeznaczono na szkołę podstawową; w latach 70 natomiast przystosowano pomieszczenia na internat szkoły podstawowej. W tym czasie dobudowano część południową zamku, odkopano i wyremontowano piwnice.

Obecnie obiekt niszczeje ale dzięki Funduszom Unijnym niedługo ma być zmodernizowany i służyć będzie jako punkt obsługi ruchu turystycznego.


Autor: Marcin Drymajło
Zdjęcia: Jacek G.



NAJNOWSZE
CHARYTATYWNIE DLA...
Już w najbliższą sobotę niezwykłe wydarzenie...
Grudniowa Giełda Staroci
Jak co miesiąc gościnne progi I Liceum...
Odwiedź Przemyski...
Kiermasz świątecznych wyrobów oraz smakołyków,...
Na Podkarpaciu ruszył...
Pierwsze szkolenia i warsztaty za nami! "Przy wsparciu...
Przemyski Festiwal...
Przemyski Festiwal Teatralny inspiRACJE! to święto...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward