Data: 07-11-2022

Wychowanie do wartości

24 września 2022 r. w Sali Rycerskiej Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego im. św. Łazarza z Jerozolimy "BETANIA" w Przemyślu odbyła się konferencja naukowa pt. "Etos rycerski - czy to już tylko historia?" Tematyka konferencji związana była z dziejami Zakonu Lazarytów - historycznego zakonu rycerskiego, którego polskie struktury utworzyły stowarzyszenie katolickie Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy.

Uroczystość swoją osobą zaszczycili biskup Stanisław Jamrozek, wicemarszałek
województwa podkarpackiego Piotr Pilch oraz poseł na Sejm RP Teresa Pamuła.

Młodzież przemyskiego Słowaka reprezentowana była przez klasę 2C o profilu humanistycznym pod opieką nauczyciela historii mgr Mariusza Fudały. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania wykładów wygłoszonych prze trzy znakomite osobowości: dr o. Andrzeja Zająca, reprezentującego Zakon Braci Mniejszych (Franciszkanów), pt. "Kodeks rycerski, duch i sprawności", dr Lucjana Faca, historyka regionu, nauczyciela I LO, wykładowcę Państwowej Akademii Nauk Stosowanych, pracownika MNZP, pt. "Rody rycerskie Ziemi Przemyskiej w XIV i XV wieku", ks. dr Mariusza Woźnego wykładowcę Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, na temat "Rycerz, człowiek wartości - wychowanie do wartości".

Kolejną atrakcją zaprezentowaną przez organizatorów był pokaz grupy pasjonatów zajmujących się rekonstrukcją historycznych strojów przełomu XIX i XX wieku zrzeszonych w Przemyskim Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Strojów Historycznych "Damy i Huzary".

Konferencja odbyła się dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu przemyskiego lekarza pediatry specjalisty pulmonologa dr Wiesława Morawskiego, wiceprezesa Stowarzyszenia. Organizatorami wydarzenia było stowarzyszenie katolickie Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy i Komandoria Podkarpacka Zakonu Lazarytów.

Tekst Mariusz Fudała, zdjęcia Zdzisław Wójcik

NAJNOWSZE
W przemyskiej...
Wojska Obrony Terytorialnej po raz kolejny organizują...
Dodatek elektryczny -...
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przemyślu...
Ultramaraton w...
10 grudnia(w sobotę) 2022 roku, biegacze spotkają się...
Zapraszamy na...
Coraz bliżej Święta! Szykujemy choinkowe ozdoby,...
Międzynarodowy...
W tym tygodniu szczególnej uwadze polecamy...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward