Data: 12-01-2023

Życie jest największą wartością

Krew to dar, którego nie sposób przeliczyć na pieniądze czy rzeczy materialne. Przez krew dajemy szansę ludziom na wyjście z choroby, na życie i zdrowie. Jest to nasza pomoc, która płynie prosto z serca.

15 grudnia 2022 roku dla uczczenia 65-lecia HDK PCK przypadającego w 2023 r., funkcjonariusze Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Przemyślu założyli klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Dar życia". Tego dnia na zaproszenie Komendanta Regionu SOK Jerzego Brodowskiego - inicjatora spotkania, do Komendy przybyli prezes Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu Józef Maziarczyk i prezes klubu HDK PCK "Płomyk" działającego przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu Zdzisław Wójcik. W sali narad spotkali się z funkcjonariuszami pragnącymi kontynuować swoją przygodę z krwiodawstwem w ramach najmniejszej jednostki organizacyjnej PCK tj. klubu.

Podczas spotkania, które rozpoczął i obecny cały czas był pan Komendant Brodowski, J. Maziarczyk przybliżył pracownikom szeroki wachlarz zagadnień związanych z krwiodawstwem i krwiolecznictwem. Poruszył m.in. temat statusu Honorowego Dawcy Krwi, regulaminu klubów HDK PCK. Omówił uchwałę Zarządu Głównego PCK w sprawie zasad odznaczania i wyróżniania krwiodawców oraz zasad nadawania sztandarów i imion klubom. Przypomniał m.in. o korzystaniu z wizyt do lekarzy specjalistów poza kolejnością. Przekazał zainteresowanym stosowne dokumenty, niezbędne do założenia klubu.
Z. Wójcik omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli" dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, przekazując zainteresowanym do wglądu wymienione własne dokumenty. Wszyscy chętni otrzymali czyste druki "Oświadczenia woli" z prośbą o przemyślenie tematu, a także zaproszenie na www.poltransplant.org.pl . Przypomniał, że kobiety mogą oddawać krew maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni 6. Po każdym oddaniu 450 mililitrów krwi krwiodawca otrzymuje dwa dni wolnego od pracy lub nauki oraz 9 tabliczek czekolady. Zaprosił również na www.pck.org.pl i www.dawcomwdarze.pl Prezes Wójcik przybliżył także temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz zaprosił wszystkie zainteresowane osoby, pragnące dowiedzieć się więcej, na www.szpik.info Zaznaczył, że rok 2024 będzie rokiem Jubileuszu 105-lecia PCK. Przypomniał, że Światowy Dzień HDK, przypada corocznie 14 czerwca. Zaprosił zebranych na XXII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 2 września 2023 r.

Po wygłoszonych referatach przez przedstawicieli PCK, funkcjonariusze podjęli decyzję. Prezesem "Daru życia", skupiającego 15 osób, wybrany został Piotr Stopyra. Wiceprezesem jest Bartłomiej Karpiński, sekretarzem Artur Baczek, a skarbnikiem Przemysław Oleś. W skład Zarządu klubu weszli Łukasz Cielecki i Piotr Sowa.
Prezes Piotr Stopyra, który oddał już ponad 20 litrów krwi swoją przygodę zaczął w 2001 roku w Przemyślu. Kierował się chęcią pomocy innym. W czerwcu 2022 r. w RCKiK w Rzeszowie został uhonorowany odznaką HDK - Zasłużony dla Zdrowia Narodu. "Wiem, że krew jest najpiękniejszym darem, jaki mogę przekazać w celu ratowania życia ludzkiego.
Pomaganie ma moc i zdecydowanie łączy ludzi. Dzięki tej świadomości czuję się wspaniale" - mówi pan Piotr. Po chwili dodaje: "Warto się przekonać na własnej skórze, jak pięknym uczuciem jest pomoc potrzebującym. Mam satysfakcję, że jestem zdrowy i mogę pomagać innym". Z kolei pan Piotr Król również posiada odznakę HDK - Zasłużony dla Zdrowia Narodu po oddaniu przeszło 22 litrów tego życiodajnego płynu. Rekordzistą w szeregach Komendy Regionalnej SOK w Przemyślu jest pan Witold Siuciak, który na swoim koncie ma już ponad 58 litrów oddanej krwi, co z pewnością przyczyniło się do uratowania niejednego życia.

Z powstania klubu cieszy się pan Komendant. "Żyjemy w czasach, w których wiele jest obojętności i kalkulacji. Bezinteresowność, szlachetność i szacunek dla życia są wartościami zawsze bliskimi ludziom w mundurach". Po chwili dodaje: "Jest wiele osób, które czekają na ten dar, by walczyć o życie i wrócić do zdrowia. Uważam, że człowiek, który może, powinien w ten sposób pomagać ludziom. Kto nie może - powinien promować ideę krwiodawstwa wszędzie, gdzie się znajduje". Pan Komendant również należy do klubu.

Tekst i zdjęcie Zdzisław Wójcik

NAJNOWSZE
26 lipca 2024 | 21.00...
Miłośnicy kina na wolnym powietrzu, zwanego czasem...
To niezwykli strażacy
Z przedstawicielami reprezentacji Komendy Miejskiej PSP...
Już 20 lipca...
Przedstawiamy Państwu ofertę wakacyjnych inicjatyw PBP...
"Wyjątkowy prezent" w...
Organizujemy wydarzenie dnia 14.09.2024, pt. "Wyjątkowy...
IV akcja zbiórki krwi
Od 1 do 30 czerwca 2024 r. trwała IV Akcja Krwiodawstwa...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward