Data: 31-01-2023

Spotkanie z prezesem

30 listopada 2022 roku w Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Jarosławiu z młodzieżą spotkał się Zdzisław Wójcik - wiceprezes Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w tym mieście, jednocześnie prezes klubu HDK PCK "Płomyk" przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu. Przybliżył on uczniom klas 3a, 4a i 4b ideę honorowego krwiodawstwa oraz przekazywania narządów do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, ratując życie innym. Jako czynny krwiodawca zaprezentował również Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi, Kartę I.C.E., legitymację HDK oraz odznaki, którymi do tej pory został uhonorowany.

Podkreślił, że krew jest bezcennym i niezastąpionym lekiem przywracającym zdrowie, ratującym życie chorych oraz ofiar wypadków. Zwrócił również uwagę, że Kościół katolicki od lat wspiera krwiodawców i zachęca wiernych, aby - jeśli tylko nie ma przeciwwskazań ze względów medycznych - dołączali do grona dawców. W dzieło ratowania ludzkiego życia i zdrowia, naszego cennego majątku, wszyscy winniśmy się włączyć, bo jak ktoś kiedyś powiedział: "Lepiej zapalić świeczkę, niż narzekać na ciemność".

Warto pamiętać o słowach Jana Pawła II wypowiedzianych podczas I Światowego Dnia Krwiodawcy w 2004 r.: "Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia... Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata".

Następnie prelegent zacytował słowa zawarte w "Oświadczeniu woli", które, podobnie jak wiele innych osób, nosi przy sobie. "Moją wolą jest, by w wypadku nagłej śmierci, moje tkanki i narządy zostały przekazane do transplantacji ratując życie innym. Informuję także, że o swej decyzji powiadomiłem moją rodzinę i najbliższych, którzy w krytycznym momencie winni ją uszanować". Po czym pozostawił czyste druki "Oświadczeń woli" - jeżeli ktoś chciałby je zabrać, celem przemyślenia tematu. Tak samo postąpił, podczas prelekcji przeprowadzonej
także 30 listopada br. w Zespole Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu.

Jan Paweł II powiedział: "Każdy przeszczep narządu ma swoje źródło w decyzji o wielkiej wartości etycznej: decyzji, aby bezinteresownie ofiarować część własnego ciała z myślą o zdrowiu i dobru drugiego człowieka".

Warto pamiętać, że życie ludzkie jest szczególnym darem i powinniśmy je przeżywać z wdzięcznością.

Jan Paweł II 18 czerwca 1983 r. na Jasnej Górze powiedział: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali". Te piękne słowa warto mieć zawsze w pamięci, w sercu i wcielać je w życie.
Patron krwiodawców w Polsce św. o. Maksymilian Maria Kolbe wiele dobra uczynił. Złożył też ofiarę z własnego życia. Powiedział także m.in.: "Miarą wartości człowieka są jego czyny". Nic dodać, nić ująć.

Opracowanie Zdzisław Wójcik, zdjecia Martyna Fudała i Wojciech Paluch

NAJNOWSZE
26 lipca 2024 | 21.00...
Miłośnicy kina na wolnym powietrzu, zwanego czasem...
To niezwykli strażacy
Z przedstawicielami reprezentacji Komendy Miejskiej PSP...
Już 20 lipca...
Przedstawiamy Państwu ofertę wakacyjnych inicjatyw PBP...
"Wyjątkowy prezent" w...
Organizujemy wydarzenie dnia 14.09.2024, pt. "Wyjątkowy...
IV akcja zbiórki krwi
Od 1 do 30 czerwca 2024 r. trwała IV Akcja Krwiodawstwa...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward