Data: 31-05-2023

W trosce o bezpieczeństwo

27 kwietnia 2023 r. na zaproszenie dyrekcji oraz pani Teresy Fac do Szkoły Podstawowej im. bł. Stefana kard. Wyszyńskiego w Buszkowicach przybył Zdzisław Wójcik, od ponad 35 lat prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Płomyk" przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu.

Omówił on m. in. zagadnienia związane z bezpieczeństwem pożarowym, zasadami postępowania na wypadek powstania pożaru. Prelegent zaznaczył, że w sytuacji zgłaszania zdarzenia do służb ratowniczych, na pewno osoba zgłaszająca zostanie zapytana o miejsce zdarzenia, o dokładny adres, gdzie dana sytuacja zaistniała. Przeprowadził również konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa, a najlepiej odpowiadający otrzymali upominki.

Osoby dorosłe, obecne na spotkaniu prezes Wójcik poinformował również o sprawach związanych z dawstwem krwi, organów i szpiku. Zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli" dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym. Zainteresowanie było spore. Cieszy fakt, że na pytanie prelegenta - kto z waszych rodziców oddaje honorowo krew - sporo rąk zostało uniesionych w górę.
Panie wychowawczynie w rozmowach podkreślały, że takie spotkania, podczas których dzieci m.in. utrwalają sobie wiedzę nt. numerów telefonów alarmowych, zasad powiadamiania służb ratowniczych, dowiadują się więcej nt. honorowego krwiodawstwa od osoby bezpośrednio zaangażowanej w tą bardzo potrzebną działalność społeczną, są bardzo ważne i cenne.

W pisemnym podziękowaniu skierowanym do prezesa "Płomyka" znalazły się m.in. słowa: "Społeczność Szkoły Podstawowej w Buszkowicach składa serdeczne podziękowanie za przeprowadzenie zajęć z zakresu bezpieczeństwa z naszymi dziećmi. (...) Dziękujemy za ich przedstawienie i omówienie sposobów ich zapobieganiu i radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Reprezentuje Pan autorytet Straży Pożarnej, która cieszy się ogromnym szacunkiem i uznaniem społecznym czego doświadczyli, dzięki spotkaniu z Panem, również uczniowie naszej szkoły".

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Teresa Fac

NAJNOWSZE
Święto podkarpackich...
We wtorek, 21 maja 2024 r. w Dubiecku odbyły się...
XIX Święto Fajki -...
Przemyska fajka stała się naszym produktem regionalnym...
SPOTKANIE ZE...
6 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej im....
Odrobina radości
29 maja 2024 r. z okazji Dnia Dziecka, z młodymi...
LICYTACJA DLA...
Zachęcam do licytacji Licytacje dla Grzegorza -...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward