Data: 23-06-2023

"Łączy nas krew, która ratuje życie - bo tętni w nas dobro" - propagowanie idei krwiodawstwa

19 czerwca 2023 r. uczniowie klasy V, VI i VII Szkoły Podstawowej w Duńkowicach, gmina Radymno mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z panem Zdzisławem Wójcikiem, wiceprezesem Oddzialu Rejonowego PCK w Jaroslawiu, jednocześnie prezesem klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Płomyk" przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu (od ponad 35 lat).

Pan Zdzisław Wójcik w swoich prelekcjach omówił m. in. zagadnienia związane z bezpieczeństwem pożarowym oraz zasadami postępowania na wypadek powstania pożaru. Uczniowie, nauczyciele, ks. proboszcz Mieczysław Stopa dowiedzieli się o ciekawych informacjach związanych z dawstwem krwi, organów oraz szpiku.

Prelegent zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli" dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie. Uczniowie dowiedzieli się, że w sytuacji zgłaszania zdarzenia do służb ratowniczych, na pewno osoba zgłaszająca zostanie zapytana o miejsce zdarzenia, adres oraz gdzie dane zdarzenie miało miejsce.

Na zakończenie spotkania pan Wójcik przeprowadził również konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa, a najbardziej wykazujący się uczniowie otrzymali wspaniałe nagrody.

Prelekcje przebiegły w miłej atmosferze, uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem oraz wiedzą. Dzięki tym ciekawym zajęciom wszyscy zebrani utrwalili sobie wiedzę nt. numerów telefonów alarmowych, zasad powiadamiania służb ratowniczych, jak również dowiedzieli się więcej nt. honorowego krwiodawstwa od osoby bezpośrednio zaangażowanej w tą bardzo potrzebną działalność społeczną.

Składamy serdeczne podziękowania panu Zdzisławowi Wójcikowi za przyjęcie zaproszenia do Szkoły Podstawowej w Duńkowicach oraz wyrażamy naszą wdzięczność za wzbogacenie naszej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia człowieka. Dziękujemy za życzliwość, zaangażowanie, bezinteresowną pomoc innym, a w szczególności za propagowanie idei honorowego krwiodawstwa.

Tekst Wioletta i Ewelina Grybel, zdjęcia Szymon Majewski

NAJNOWSZE
Święto podkarpackich...
We wtorek, 21 maja 2024 r. w Dubiecku odbyły się...
XIX Święto Fajki -...
Przemyska fajka stała się naszym produktem regionalnym...
SPOTKANIE ZE...
6 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej im....
Odrobina radości
29 maja 2024 r. z okazji Dnia Dziecka, z młodymi...
LICYTACJA DLA...
Zachęcam do licytacji Licytacje dla Grzegorza -...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward