Data: 07-07-2023

Festiwal w Sośnicy

25 czerwca 2023 r. w Sośnicy, gmina Radymna odbył się II Podkarpacki Festiwal Kuchni Dworskiej. Spotkanie zgromadziło mieszkańców Sośnicy i nie tylko.

Współfinansowane przez Marszałka Województwa Podkarpackiego, Wójta Gminy Radymno i Stowarzyszenie "PRO PATRIA" wydarzenie przygotowane było m.in. z myślą o upowszechnieniu wiedzy o dziedzictwie kulinarnym województwa podkarpackiego.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą, której przewodniczył i homilię wygłosił miejscowy proboszcz ks. Adam Dziadowicz. Po Eucharystii uczestnicy wraz z zaproszonymi gośćmi, na czele z Orkiestrą Dętą w Sośnicy przemaszerowali na teren stowarzyszenia "PRO PATRIA" przy ruinach zamku. A tam... Tam każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Bardzo bogaty  asortyment potraw, przystawek, wyrobów przygotowanych przez gospodynie według tradycyjnych przepisów i receptur pięknie prezentował się na stołach. I co ważne - kusił smakiem i zapachem.

Stoiska gospodyń odwiedzili m.in. poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk, Wójt Gminy Radymno Bogdan Szylar, sekretarz Gminy Beata Gałęza, skarbnik Gminy Lucyna Piruta, radni Gminy Radymno Arkadiusz Tomaszewski, Tadeusz Grendus, Wojciech Bocian, Tadeusz Pałka, Małgorzata Lichwa (Koło Gospodyń Wiejskich w Sośnicy), dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Sośnicy Joanna Szałyga, dyrektor Szkoły Podstawowej w tym sołectwie Aneta Łysy.

Podczas Festiwalu odbywały się prezentacje kulinarne. Jury po bardzo żywym głosowaniu wyłoniło laureatów. W kategorii - "Specjał szlachecki" dla producentów indywidualnych:

I miejsce zdobyło KGW Duńkowice - dworskie flaki, KGW Rączyna-sztufada w sosie własnym,

II miejsce - KGW Gorliczyna- gorliczyński królik z warzywami, KGW Sośnica- rolada po szlachecku w sosie kurkowym,

III miejsce - KGW Łazy- goloneczka dworska, KGW Majdan Królewski- królewski sernik.

Podczas rozmowy z prezesem Stowarzyszenia "PRO PATRIA" Bogdanem Świder dowiedziałem się, że "celem konkursu była m.in. promocja tradycji, wartości społecznych, kulturowych i historycznych województwa, upowszechniania produktów oraz potraw, które mogą stać się oryginalną ofertą turystyczną regionu".

Uroczystość uświetniły znakomite występy Orkiestry Dętej. Zespół rozwija młode talenty muzyczne, uwrażliwia na piękno muzyki i ciągle dąży do tego, by grać coraz lepiej. Co ważne - jest otwarty na nowych członków! Warto przypomnieć, że 30 czerwca 2022 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyło się uroczyste wręczenie nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego "Znak Kultury" dla Stowarzyszenia Orkiestra Dęta w Sośnicy za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Nagrodę odebrał Krystian Truniarz - kapelmistrz, Agnieszka Durbajło i Bogdan Świder. W tym podniosłym wydarzeniu brała udział również sekretarz Gminy Radymno Beata Gałęza.

Podczas tego pięknego spotkania przy ruinach zamku, w którym uczestniczyły całe rodziny miejscowi druhowie, których prezesem jest Waldemar Panek, prezentowali sprzęt strażacki, a przedstawiciele Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu omawiali zasady udzielania pierwszej pomocy. Obecna była także dyrektor przemyskiej placówki Barbara Stawarz.

W czasie trwania imprezy czynne były stoiska uczestników konkursu. Można było tam posmakować różnego rodzaju pyszności. Podczas tego świątecznego spotkania m.in. zaprezentował się Samodzielny Oddział Hetmana Jana Karola Chodkiewicza z Zarzecza, Zespół Piosenki Biesiadnej z Domu Pomocy Społecznej w Sośnicy (Bratankowie). Były wystrzały armatnie, które raz po raz dobiegały znad stawu, a także słychać było odgłos strzałów z broni prochowej. Jednak nawet one nie potrafiły zagłuszyć występu kapeli "Czy się wali, czy się pali" z Przemyślu, której kierownikiem od wielu lat jest Jerzy Dołhun. Dzieci z radością korzystały z dmuchanych zjeżdżalni, malowania twarzy oraz innych atrakcji. Był także występ zespołu "Stare wilki". Na zakończenie imprezy wszyscy ochoczo bawili się przy tanecznej muzyce zespołu "RETRO".

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik

NAJNOWSZE
Brązowi medaliści...
Wczoraj, tj. 20 lutego br. drużyna Eurobusu UKS Orlik...
Magiczne pomaganie!
Już w sobotę, 24 lutego serdecznie zapraszamy...
Muzealne spotkania z...
Od wiosny bieżącego roku Muzeum Narodowe Ziemi...
"Apetyt na czereśnie"...
10 marca 2024 r. godz. 18.00 - "APETYT NA CZEREŚNIE"...
Maksym Rzemiński -...
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK zaprasza na...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward