Data: 07-12-2023

Odsłonięcie pomnika Kapitana Henryka Jaskuły

Kapitan Henryk Jaskuła, Honorowy Obywatel Miasta Przemyśla, który odszedł od nas w 2020 roku, będzie miał swoje godne upamiętnienie w ukochanym Przemyślu. Trwająca od dłuższego czasu zbiórka na budowę posągu znalazła swój szczęśliwy finał i odlana już figura stanie 17 grudnia br. (odsłonięcie o godzinie 12.00) na ulicy Franciszkańskiej.

- Przemyski Okręgowy Związek Żeglarski - inicjator i główny koordynator upamiętnienia żeglarskich zasług Kapitana Henryka Jaskuły (1923-2020) pragnie tą drogą bardzo gorąco podziękować za wysokie zaangażowanie, znaczącą pomoc i wsparcie w doprowadzeniu do pomyślnego finału naszej inicjatywy. Jej efektem jest wykonanie spiżowego posągu postaci tego wybitnego żeglarza - zapraszają przedstawiciele Związku jego Prezes Stanisław Dorosz i Sekretarz Wojciech Pieprzny.


Figura przedstawia Kapitana Henryka Jaskułę stojącego za kołem sterowym, na podstawie steru znajduje się napis:

Kapitan HENRYK JASKUŁA Pierwszy Polak który w latach 1979-1980 samotnie opłynął świat bez zawijania do portów z Gdyni do Gdyni jachtem "DAR PRZEMYŚLA"

Bezpośrednio po zakończeniu oficjalnej ceremonii zapraszamy do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej (Plac płk. Berka Joselewicza 1) na otwarcie okolicznościowej wystawy fotogramów Grażyny Niezgody oraz prezentację jej slajdów/diaporamę pt. "Narodziny posągu. Opowieść o powstaniu figury Kapitana Henryka Jaskuły" z udziałem twórcy dzieła - artysty rzeźbiarza Mariana Szajdy.

Uroczystości objęli swoim patronatem Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchiński oraz Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun.

NAJNOWSZE
Brązowi medaliści...
Wczoraj, tj. 20 lutego br. drużyna Eurobusu UKS Orlik...
Magiczne pomaganie!
Już w sobotę, 24 lutego serdecznie zapraszamy...
Muzealne spotkania z...
Od wiosny bieżącego roku Muzeum Narodowe Ziemi...
"Apetyt na czereśnie"...
10 marca 2024 r. godz. 18.00 - "APETYT NA CZEREŚNIE"...
Maksym Rzemiński -...
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK zaprasza na...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward