Data: 09-06-2011

Kryształowe Serce - dla Kryształowego Człowieka

Jak ważnym "lekiem" jest krew przekonujemy się zwykle wtedy, gdy potrzebujemy jej sami lub ktoś z naszych bliskich. Wielu z nas nie ma świadomości nawet, że bez niej lekarze są bezsilni w walce o zdrowie i życie swoich pacjentów. Patrząc przez pryzmat tego, z wdzięcznością powinniśmy odnosić się do ludzi, którzy oddają cząstkę "siebie" będąc honorowymi krwiodawcami.

7 czerwca 2011 r. w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przemyślu odbyło się wyjątkowe spotkanie - wręczono odznaki osobom, które służą innym darem własnej krwi. W spotkaniu oprócz licznie zgromadzonych gości uczestniczył Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, Wicestarosta Przemyski - Marek Kudła oraz Prezes Zarządu Rejonowego PCK Mieczysław Gibała.

Najbardziej prestiżowe wyróżnienie za swoją działalność - Kryształowe Serce - otrzymał Zdzisław Wójcik. Odznaczenie to przyznawane jest osobom, które w sposób wybitny zasłużyły się na rzecz rozwoju honorowego krwiodawstwa oraz w sposób konkretny spowodowały rozwój idei propagowanych przez PCK, a szczególnie honorowego krwiodawstwa. Przyznaje je raz w roku Kapituła, którą stanowi Prezydium Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa.

Zdzisław Wójcik dziękując za to wyróżnienie powiedział: - "Bardzo dziękuję Panu Bogu za to, że obdarował mnie łaską służby. Otrzymane wyróżnienie jest zwieńczeniem mojej 33-letniej działalności w Polskim Czerwonym Krzyżu, szczególnie w honorowym krwiodawstwie. Jestem wdzięczny wszystkim ludziom, z którymi dane mi było współpracować przez te lata. Dziękuję tym osobom, które zauważyły i doceniły moją służbę dla drugiego człowieka. Służąc Bogu i bliźniemu mam w pamięci słowa Pana Jezusa: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili". Moim marzeniem jest, aby z pomocą Bożą i dobrych ludzi, których nie brakuje, realizować się żyjąc dla innych."

Miałam okazję współpracować z Panem Wójcikiem i przyznać muszę, że bardzo rzadko w dzisiejszych czasach można spotkać kogoś tak oddanego działaniom na rzecz drugiego człowieka, z tak wielkim zapałem i radością podchodzącego do wszystkiego "czego się dotknie". Życzymy aby "siane przez Niego dobro" przeradzało się w obfity plon, który przysłuży się całemu społeczeństwu.

W trakcie spotkania Odznakę Honorową PCK IV stopnia otrzymali - Artur Domagalski - wiceprezes klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Płomyk" przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu, Marek Kaczmarski - prezes klubu "Mateusz" przy Izbie Celnej, Ryszard Granda - prezes klubu "Vita" przy BOSG, Piotr Kluk - członek Zarządu klubu im. Ziemi Przemyskiej przy ZR PCK, Marek Kudła - wiceprezes klubu "Corda" przy Starostwie Powiatowym. Odznakę Pamiątkową "Za oddanie 25 litrów krwi" nadawaną przez Podkarpacki Zarząd Okręgowy PCK w Rzeszowie otrzymał Mariusz Piwnicki - członek klubu "Płomyk". Odznakę Zasłużony Honorowy Dawca Krwi - Marcin Badlik i Robert Chrobak - funkcjonariusze BOSG oraz Wojciech Duszeńko.

Podziękowanie za udział młodzieży w działalności czerwonokrzyskiej (za wyniki w honorowym krwiodawstwie oraz pomoc w organizacji Ćwiczeń Ratowniczych Polskiego Czerwonego Krzyża "Być gotowym na EURO2012" w dniach 31.05-2.06.2011 r.) otrzymała Danuta Suchorzepka - opiekunka klubu HDK PCK "Nadzieja" przy Medycznej Szkole Policealnej w Przemyślu.

Okolicznościowy referat odczytała Krystyna Lachowicz - kierownik Biura ZR PCK w Przemyślu.

Wszystkim krwiodawcom dziękujemy za ich ofiarność a osobom odznaczonym i wyróżnionym w trakcje tego spotkania serdecznie gratulujemy.


Autor: Joanna Wilgucka

..........................................................................

Zdzisław Wójcik - biogram

Urodził się w 1960 r. w Przemyślu, gdzie również ukończył Liceum Zawodowe. W 1981 r. po edukacji w Szkole Chorążych Pożarnictwa w Krakowie rozpoczął pracę w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnych w Przemyślu. W Straży Pożarnej pełnił służbę między innymi jako kierownik służby, zastępca dowódcy plutonu, zastępca komendanta rejonowego. Przez kilkanaście lat był rzecznikiem prasowym komendanta wojewódzkiego, a później komendanta miejskiego PSP w Przemyślu. W 2005 r. przeszedł na emeryturę.

Od 1995 r. pełni posługę w Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej w gałęzi rodzinnej - Domowym Kościele. Od kilku lat jest wraz z małżonką Małgorzatą w Diakonii Komunikowania Społecznego. Od 1996 roku lat należy do Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Radymnie, a także do OSP w tym mieście.

Od 4 lat jest przewodniczącym Komisji ds. Młodzieży działającej przy Zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Przemyślu. Od 3 lat jest sekretarzem Komitetu Budowy Kościoła w Radymnie, gdzie prowadzi dokumentację fotograficzną i prasową tej budowy. W latach 2005-2010 członek Rady Społecznej działającej przy Archidiecezji Przemyskiej pod kierownictwem JE ks. abpa Józefa Michalika.

Od ponad dwudziestu lat współpracuje z kilkunastoma redakcjami prasy, radia, telewizji. Od 1999 r. pisze artykuły do Tygodnika Katolickiego - przemyskiej edycji "Niedzieli". W 2007 r. po przeszkoleniu w Warszawie został rzecznikiem prasowym Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie. Od kilkunastu lat współpracuje z ogólnopolskim miesięcznikiem wydawanym przez Komendę Główną PSP "Przeglądem Pożarniczym", którego jestem korespondentem, a także z krajowym miesięcznikiem wydawanym przez Zarząd Główny ZOSP RP "Strażak", gdzie jest stałym współpracownikiem.

Od 33 lat wolontariusz Polskiego Czerwonego Krzyża i honorowy dawca krwi PCK. W tym czasie oddał ponad 20 litrów krwi. Od 24 lat prezes klubu HDK PCK "Płomyk" działającego przy przemyskiej Straży Pożarnej. Od 11 lat ściśle współpracuje z przemyską Grupą Ratownictwa PCK, m.in. odwiedzając z prezentacjami i pogadankami dzieci uczące się w Szkole Podstawowej nr 9, a przebywające na leczeniu na oddziałach pediatrii i chirurgii dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu.

Od 2002 r. zakłada wspólnie z dwoma osobami z PCK kluby HDK PCK w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Dotychczas powstało 80 klubów; w założeniu ma być ich 85 - dla uczczenia każdego roku świętego życia JP II.

Inicjator i uczestnik akcji "Krew-Czekolada" prowadzonej przez przemyskich strażaków-krwiodawców od 2001 roku. W tym okresie odwiedził wraz z kolegami strażakami kilkanaście placówek szkolno-wychowawczych (domów dziecka, świetlic środowiskowych itp.) wygłaszając pogadanki na temat bezpieczeństwa nie tylko pożarowego oraz przekazując podopiecznym ponad 2000 czekolad.

W ostatnich 10 latach obsłużył, pisząc informacje prasowe oraz sporządzając dokumentację fotograficzną, kilkadziesiąt akcji krwiodawstwa przeprowadzonych na terenie woj. podkarpackiego. Od 7 lat propaguje w szkołach i zakładach pracy ideę transplantologii, nosi także przy sobie "Oświadczenie woli". Był lokalnym organizatorem ostatnich dwóch akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego przeprowadzonych w Przemyślu w latach 2010-2011.

Od kilku lat pełni funkcje przewodniczącego Rejonowej Rady HDK PCK w Przemyślu, wiceprezesa Zarządu Rejonowego PCK w Jarosławiu, sekretarza Podkarpackiego Zarządu Okręgowego PCK w Rzeszowie.NAJNOWSZE
Zapraszamy na XVI...
Po ponad roku pandemii i zrozumiałych z tego względu...
42. Ogólnopolski...
Zapraszamy na 42. Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru...
III Edycja Akcji...
III Edycja Akcji Krwiodawstwa pod nazwą "Mieszkańcy...
Półkolonia letnia w...
Młodzież dopiero wróciła do nauki stacjonarnej, ale...
Kolejny Przystanek...
Zapraszamy na kolejny "Przystanek Poezja", cykliczną...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward