Data: 09-06-2011

Kryształowe Serce - dla Kryształowego Człowieka

Jak ważnym "lekiem" jest krew przekonujemy się zwykle wtedy, gdy potrzebujemy jej sami lub ktoś z naszych bliskich. Wielu z nas nie ma świadomości nawet, że bez niej lekarze są bezsilni w walce o zdrowie i życie swoich pacjentów. Patrząc przez pryzmat tego, z wdzięcznością powinniśmy odnosić się do ludzi, którzy oddają cząstkę "siebie" będąc honorowymi krwiodawcami.

7 czerwca 2011 r. w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przemyślu odbyło się wyjątkowe spotkanie - wręczono odznaki osobom, które służą innym darem własnej krwi. W spotkaniu oprócz licznie zgromadzonych gości uczestniczył Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, Wicestarosta Przemyski - Marek Kudła oraz Prezes Zarządu Rejonowego PCK Mieczysław Gibała.

Najbardziej prestiżowe wyróżnienie za swoją działalność - Kryształowe Serce - otrzymał Zdzisław Wójcik. Odznaczenie to przyznawane jest osobom, które w sposób wybitny zasłużyły się na rzecz rozwoju honorowego krwiodawstwa oraz w sposób konkretny spowodowały rozwój idei propagowanych przez PCK, a szczególnie honorowego krwiodawstwa. Przyznaje je raz w roku Kapituła, którą stanowi Prezydium Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa.

Zdzisław Wójcik dziękując za to wyróżnienie powiedział: - "Bardzo dziękuję Panu Bogu za to, że obdarował mnie łaską służby. Otrzymane wyróżnienie jest zwieńczeniem mojej 33-letniej działalności w Polskim Czerwonym Krzyżu, szczególnie w honorowym krwiodawstwie. Jestem wdzięczny wszystkim ludziom, z którymi dane mi było współpracować przez te lata. Dziękuję tym osobom, które zauważyły i doceniły moją służbę dla drugiego człowieka. Służąc Bogu i bliźniemu mam w pamięci słowa Pana Jezusa: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili". Moim marzeniem jest, aby z pomocą Bożą i dobrych ludzi, których nie brakuje, realizować się żyjąc dla innych."

Miałam okazję współpracować z Panem Wójcikiem i przyznać muszę, że bardzo rzadko w dzisiejszych czasach można spotkać kogoś tak oddanego działaniom na rzecz drugiego człowieka, z tak wielkim zapałem i radością podchodzącego do wszystkiego "czego się dotknie". Życzymy aby "siane przez Niego dobro" przeradzało się w obfity plon, który przysłuży się całemu społeczeństwu.

W trakcie spotkania Odznakę Honorową PCK IV stopnia otrzymali - Artur Domagalski - wiceprezes klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Płomyk" przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu, Marek Kaczmarski - prezes klubu "Mateusz" przy Izbie Celnej, Ryszard Granda - prezes klubu "Vita" przy BOSG, Piotr Kluk - członek Zarządu klubu im. Ziemi Przemyskiej przy ZR PCK, Marek Kudła - wiceprezes klubu "Corda" przy Starostwie Powiatowym. Odznakę Pamiątkową "Za oddanie 25 litrów krwi" nadawaną przez Podkarpacki Zarząd Okręgowy PCK w Rzeszowie otrzymał Mariusz Piwnicki - członek klubu "Płomyk". Odznakę Zasłużony Honorowy Dawca Krwi - Marcin Badlik i Robert Chrobak - funkcjonariusze BOSG oraz Wojciech Duszeńko.

Podziękowanie za udział młodzieży w działalności czerwonokrzyskiej (za wyniki w honorowym krwiodawstwie oraz pomoc w organizacji Ćwiczeń Ratowniczych Polskiego Czerwonego Krzyża "Być gotowym na EURO2012" w dniach 31.05-2.06.2011 r.) otrzymała Danuta Suchorzepka - opiekunka klubu HDK PCK "Nadzieja" przy Medycznej Szkole Policealnej w Przemyślu.

Okolicznościowy referat odczytała Krystyna Lachowicz - kierownik Biura ZR PCK w Przemyślu.

Wszystkim krwiodawcom dziękujemy za ich ofiarność a osobom odznaczonym i wyróżnionym w trakcje tego spotkania serdecznie gratulujemy.


Autor: Joanna Wilgucka

..........................................................................

Zdzisław Wójcik - biogram

Urodził się w 1960 r. w Przemyślu, gdzie również ukończył Liceum Zawodowe. W 1981 r. po edukacji w Szkole Chorążych Pożarnictwa w Krakowie rozpoczął pracę w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnych w Przemyślu. W Straży Pożarnej pełnił służbę między innymi jako kierownik służby, zastępca dowódcy plutonu, zastępca komendanta rejonowego. Przez kilkanaście lat był rzecznikiem prasowym komendanta wojewódzkiego, a później komendanta miejskiego PSP w Przemyślu. W 2005 r. przeszedł na emeryturę.

Od 1995 r. pełni posługę w Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej w gałęzi rodzinnej - Domowym Kościele. Od kilku lat jest wraz z małżonką Małgorzatą w Diakonii Komunikowania Społecznego. Od 1996 roku lat należy do Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Radymnie, a także do OSP w tym mieście.

Od 4 lat jest przewodniczącym Komisji ds. Młodzieży działającej przy Zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Przemyślu. Od 3 lat jest sekretarzem Komitetu Budowy Kościoła w Radymnie, gdzie prowadzi dokumentację fotograficzną i prasową tej budowy. W latach 2005-2010 członek Rady Społecznej działającej przy Archidiecezji Przemyskiej pod kierownictwem JE ks. abpa Józefa Michalika.

Od ponad dwudziestu lat współpracuje z kilkunastoma redakcjami prasy, radia, telewizji. Od 1999 r. pisze artykuły do Tygodnika Katolickiego - przemyskiej edycji "Niedzieli". W 2007 r. po przeszkoleniu w Warszawie został rzecznikiem prasowym Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie. Od kilkunastu lat współpracuje z ogólnopolskim miesięcznikiem wydawanym przez Komendę Główną PSP "Przeglądem Pożarniczym", którego jestem korespondentem, a także z krajowym miesięcznikiem wydawanym przez Zarząd Główny ZOSP RP "Strażak", gdzie jest stałym współpracownikiem.

Od 33 lat wolontariusz Polskiego Czerwonego Krzyża i honorowy dawca krwi PCK. W tym czasie oddał ponad 20 litrów krwi. Od 24 lat prezes klubu HDK PCK "Płomyk" działającego przy przemyskiej Straży Pożarnej. Od 11 lat ściśle współpracuje z przemyską Grupą Ratownictwa PCK, m.in. odwiedzając z prezentacjami i pogadankami dzieci uczące się w Szkole Podstawowej nr 9, a przebywające na leczeniu na oddziałach pediatrii i chirurgii dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu.

Od 2002 r. zakłada wspólnie z dwoma osobami z PCK kluby HDK PCK w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Dotychczas powstało 80 klubów; w założeniu ma być ich 85 - dla uczczenia każdego roku świętego życia JP II.

Inicjator i uczestnik akcji "Krew-Czekolada" prowadzonej przez przemyskich strażaków-krwiodawców od 2001 roku. W tym okresie odwiedził wraz z kolegami strażakami kilkanaście placówek szkolno-wychowawczych (domów dziecka, świetlic środowiskowych itp.) wygłaszając pogadanki na temat bezpieczeństwa nie tylko pożarowego oraz przekazując podopiecznym ponad 2000 czekolad.

W ostatnich 10 latach obsłużył, pisząc informacje prasowe oraz sporządzając dokumentację fotograficzną, kilkadziesiąt akcji krwiodawstwa przeprowadzonych na terenie woj. podkarpackiego. Od 7 lat propaguje w szkołach i zakładach pracy ideę transplantologii, nosi także przy sobie "Oświadczenie woli". Był lokalnym organizatorem ostatnich dwóch akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego przeprowadzonych w Przemyślu w latach 2010-2011.

Od kilku lat pełni funkcje przewodniczącego Rejonowej Rady HDK PCK w Przemyślu, wiceprezesa Zarządu Rejonowego PCK w Jarosławiu, sekretarza Podkarpackiego Zarządu Okręgowego PCK w Rzeszowie.NAJNOWSZE
Święto podkarpackich...
We wtorek, 21 maja 2024 r. w Dubiecku odbyły się...
XIX Święto Fajki -...
Przemyska fajka stała się naszym produktem regionalnym...
SPOTKANIE ZE...
6 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej im....
Odrobina radości
29 maja 2024 r. z okazji Dnia Dziecka, z młodymi...
LICYTACJA DLA...
Zachęcam do licytacji Licytacje dla Grzegorza -...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward