Data: 09-11-2017

6 - 8 listopada 2017 r. - 2. Dziecięcy Festiwal *Piosenka w Mundurze*

Przez dwa dni 6 i 8 listopada 2017 roku na scenie Zamku Kazimierzowskiego rozbrzmiewały dźwięki patriotycznych piosenek w wykonaniu dzieci. Okazją do tego był 2. Dziecięcy Festiwal "Piosenka w Mundurze", którego organizatorami są: Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Prezydent Miasta Przemyśla, Starosta Przemyski, Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Partnerami projektu są służby mundurowe województwa podkarpackiego. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Pani Wojewoda i Pan Marszałek województwa podkarpackiego.

Nie bez powodu wybrano Przemyśl na miejsce, w którym będzie odbywać się Festiwal. Kiedyś jeden z największych garnizonów Wojska Polskiego w kraju i choć dziś już w mniejszej liczbie, ale wciąż znaczna część społeczeństwa w tym miejscu na mapie związana jest z mundurem.

Celem Festiwalu jest popularyzacja tradycyjnych i współczesnych polskich piosenek wojskowych i patriotycznych, konfrontacja umiejętności wokalno-instrumentalnych młodych wykonawców, a także wzbogacenie edukacji patriotycznej oraz narodowej dzieci i młodzieży poprzez piosenkę. Konkurs skierowany jest do dzieci z podkarpackich szkół podstawowych, nad którymi patronat sprawują służby mundurowe oraz szkół współpracujących ze służbami mundurowymi.

Do udziału w 2. edycji Dziecięcego Festiwalu "Piosenka w mundurze" zgłosiło się około 300 wykonawców z 70 szkół. Do przesłuchań zakwalifikowano 11 zespołów i 17 solistów. Prezentacje konkursowe odbywały się w dwóch kategoriach: soliści i zespoły wokalne oraz wokalno-instrumentalne w dwóch kategoriach wiekowych - klasy I-IV szkoły podstawowej oraz klasy V i powyżej szkoły podstawowej.

Pierwszego dnia odbyły się przesłuchania konkursowe, drugiego ogłoszenie nominacji do koncertu laureatów, wręczenie nagród oraz koncert laureatów.

W kategorii soliści w grupie wiekowej I-IV klasy szkoły podstawowej, pierwsze miejsce zajęła Aurelia Modras z SP nr 1 w Pruchniku, drugie Natalia Krysa z SP w Małej, a trzecie Amelia Nachman z ZS w Birczy. W grupie wiekowej klasa V i powyżej szkoły podstawowej zwyciężyła Martyna Stec z SP nr 1 w Pruchniku. Kolejne miejsca zajęli: Konrad Kujda z SP w Górze Ropczyckiej i Weronika Chmura z SP w Woli Wielkiej. 

W kategorii grupy wokalno-instrumentalne w grupie wiekowej I-IV pierwszą nagrodę otrzymał zespół "Uśmiech" z SP Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu, a drugą gromada zuchowa "Przyjazne Ogniki" z SP w Horyńcu Zdroju. W gronie klas V i powyżej szkoły podstawowej triumfował zespół wokalny "Kamerton" z SP w Łańcucie przed zespołem "Po-Ziomki" z SP w Horyńcu Zdroju i zespołem "Chabrowe Dziewczyny" z SP w Komańczy. 


Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński


NAJNOWSZE
DZIELNICOWI...
Dzielnicowi przemyskiej komendy od stycznia 2018 roku...
Victor Polish Junior -...
Młodzi badmintoniści z czterech kontynentów przez...
KRĘCI MNIE...
Ferie zimowe to czas, kiedy policjanci w szczególny...
Uwaga! Rozpoczynamy...
Wreszcie mamy wspaniałą wiadomość dla wszystkich...
13 stycznia 2018 r. -...
13 stycznia 2018 r. - WINTER SONGS OF FRANK SINATRA -...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward