Data: 11-03-2018

Obrazy i poezja Alicji Surowieckiej-Lach

8 marca w Galerii 12 Centrum Kulturalnego w Przemyślu uroczyście otwarto wystawę prac Alicji SUROWIECKIEJ - LACH - grafika, poetki i pisarki małych form poetyckich, która mieszka i tworzy w Przemyślu. Uczestnicy wernisażu zapoznali się także z jej twórczością poetycką. Nastrojowe spotkanie zatytułowane "Między słowem a obrazem" w Klubie "Piwnice" poprowadziła Łucja Wiszlańska, wiersze Autorki czytali członkowie Grupy Artystycznej "Wena": Monika Lach i Paweł Piętal. Nie zabrało elementów związanych z przypadających na ten dzień świętem kobiet. Ze świątecznym repertuarem wystąpiły solistki z Klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu: Julia Ćwian i Wiktoria Gaweł. Niezwykle barwne obrazy, emanujące pozytywną energią będzie można oglądać do 20 marca br.


Alicja Surowiecka- Lach w latach osiemdziesiątych była członkiem Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy i Klubu Literackiego ,,Lombard". Swoje utwory drukowała m.in. w Przemyskich Informatorach Kulturalnych, pokonkursowych almanachach: "Nie będę niszczyć" w Warszawie, "O Groniu Jana Pawła II" w Andrychowie, Dorocznego Spotkania Poetów w Przemyślu, w Tygodniku Rodzin Katolickich "Źródło", "Niedzieli", "Nowinach", "Życiu Przemyskim", "Pograniczu", "Miśku" i innych. Drukowała w almanachach przemyskiej Grupy Artystycznej WENA: "Letnie inspiracje", "Wędrówka z Weną", "Pójdźmy z Weną do stajenki", "Z poezją w Dolinę Sanu", "Bukiet Nadziei", "Zwiastuję wam radość wielką", "Oto matka Twoja".

W ramach współpracy z Polonią na wschodzie jej tomiki znajdują się w Domach Polskich na Ukrainie, m.in. w takich miejscowościach jak: Czerniowce i Pietrowce, w Rumunii: Suczyn i Nowy Sołoniec, w Mołdawii: Kiszyniów i Comrut.

Jest współzałożycielką i aktywnym uczestnikiem Przemyskiej Grupy Artystycznej Wena, z którą brała udział w wieczorach poezji, opłatkach poetyckich, wystawach malarstwa, grafiki i fotografii,w spotkaniach z młodzieżą w szkołach. Do tej pory wydała tomiki: "Alter Ego", "Kocioł w bibliotece??, "Podróże w czasie", "Pieśń serca??, "Gdzie jest ta miłość".Ważniejsze nagrody:

1988r. II Nagroda w Wojewódzkim Konkursie Małych Form Literackich,

1990r. I Nagroda w Konkursie Literackim dla twórców Warszawskiego Okręgu Wojskowego,

2003r. II Nagroda w XI Konkursie na wiersz o Groniu Jana Pawła II w Andrychowie,

2006r. I Nagroda w I Edycji Konkursu Poetyckiego "W Hołdzie Janowi Pawłowi II - Wielkiemu Polakowi" w Przemyślu.Autorka o swojej pasji:

"Kocham zarówno malować jak i pisać. Często moje wiersze są malarskie w wyrazie, a obrazy tworzą poetyckie sceny. Natchnienie wypływa z natury, z otoczenia, ale i z własnych refleksji. Odkąd pamiętam sztuka zawsze dla mnie była dziełem połączonym . Kolory, sceny, wizje - wszystko się razem łączy słowem i obrazem. Moje malarstwo przeszło przez kilka etapów - jak życie. Od buntu, przez abstrakcje, po spokojną wizję ukojenia i podzielenia się z innymi radosnym widokiem, który sprawia przyjemność, pozwala na odpoczynek, refleksję. Wiele z moich obrazów rozeszło się po świecie."

NAJNOWSZE
"Od szkolenia do...
Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Przemyślu, jako...
Konkurs na pisankę
Centrum Kulturalne w Przemyślu ogłasza konkurs na...
Przemyska Gala...
Przemyska Fundacja Rozwoju Tańca i Szkoła Tańca "A-Z"...
Reprezentacja...
Reprezentacja przemyskiej Morawy w koszykówce...
Park Kulturowy...
Często słychać głosy zniecierpliwionych mieszkańców...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward