Data: 27-04-2018

Co daje podwójne OC ? Jak tego uniknąć?

Podwójnym OC określa się sytuację, w której właściciel auta kontynuuje jednocześnie dwa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Choć ponosi z tego tytułu dodatkowe koszty, w zamian nie otrzymuje żadnych korzyści. Jak uniknąć tego typu ryzyka i nie wpaść w pułapkę podwójnego OC? Tego dowiesz się z artykułu.

Niewypowiedzenie poprzedniej umowy i kupienie nowego OC
Ubezpieczenie OC kupione przez obecnego właściciela auta ma tę cechę, że przedłuża się automatycznie po upływie 12 miesięcy. Jeśli cały czas korzystasz z usług tego samego towarzystwa, problem podwójnej polisy nie będzie Cię dotyczył, jednak gdy tylko zmieniasz firmę ubezpieczeniową, ubezpieczenie OC na najtaniejuagenta.pl musisz pamiętać o wypowiedzeniu wcześniejszej umowy. Jeśli tego nie zrobisz, a zamówisz nową polisę, będziesz zobowiązany do jednoczesnego opłacania dwóch ubezpieczeń, dopóki nie wypowiesz OC odnowionego automatycznie.

Podwójne OC po kupnie używanego auta
W pułapkę podwójnego OC często wpadają kierowcy, którzy nabyli auto na rynku wtórnym. Przejmując samochód od poprzedniego właściciela i wykupując dla siebie polisę, zapominają wypowiedzieć starą umowę należącą do sprzedawcy pojazdu, co oznacza, że korzystają z dwóch OC jednocześnie. Jeśli więc nabywasz używane auto, pamiętaj, że możesz posługiwać się ubezpieczeniem poprzedniego właściciela do czasu, aż ono wygaśnie lub je wypowiedzieć i zakupić dla siebie nową polisę.

Wypowiedzenie OC
Jak zrezygnować ze starego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej? W tym celu należy złożyć pisemne wypowiedzenie, które można przesłać towarzystwu za pośrednictwem poczty, zanieść osobiście lub dostarczyć faksem. Warto to zrobić jak najwcześniej, ponieważ podwójne OC oznacza wymierne straty przy braku jakichkolwiek korzyści. Za każdy dzień obowiązywania niepotrzebnej polisy należy bowiem zapłacić, dlatego nie opłaca się zwlekać z wypowiedzeniem.

Wypowiedzenie powinno zawierać dane właściciela i informacje na temat pojazdu, jak również podstawę prawną, którą w przypadku rezygnacji z OC poprzedniego właściciela jest art. 31 Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, a w przypadku chęci wypowiedzenia ubezpieczenia całorocznego, które przedłużyło się automatycznie, jest to art. 28 tej samej ustawy. Miej jednak na uwadze, żeby omyłkowo nie doszło do tego, że nie masz żadnego ubezpieczenia, bo to oznacza wysokie grzywny. Sprawdź,Dobry kalkulator OC np.: Ubezpieczamy Auto co grozi za brak OC.

NAJNOWSZE
Spotkanie ze strażakami
15 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej w Medyce w...
Majówka pod dereniem...
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Majówkę pod...
Przygoda w Przemyślu
16 kwietnia 2024 r. dziewięcioro uczniów Zespołu...
Festiwal czekolady,...
Im bliżej maja i ciepłych promieni słońca, tym...
Odruch serca
XXIV Akcja Krew-Czekolada przeprowadzona w 2024 r. przez...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward