Data: 26-05-2018

Udaremniona próba przemytu prawie 20 kg bursztynu

24 maja 2018 podczas służby nocnej, funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu udaremnili przemyt nieoszlifowanego bursztynu na przejściu granicznym w Korczowej. Funkcjonariusze przeprowadzili szczegółową kontrolę samochodu osobowego, bezpośrednio po wyjeździe pojazdu z pasa odpraw, a miejsce ukrycia towaru wskazał pies służbowy Gina. W wyniku rewizji ujawniono 19,45 kg bursztynu nieoszlifowanego o szacowanej wartości rynkowej 39 tys. zł.

Do przemytu towaru przyznał się kierowca pojazdu obywatel UA, który ukrył przemycany towar w przerobionych, tylnych nadkolach pojazdu. Przeciwko kierowcy wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe, do którego, oprócz bursztynu, zatrzymano także specjalnie przystosowany do przemytu samochód. To już kolejna w tym roku próba przemytu bursztynu udaremniona przez Krajową Administrację Skarbową na Podkarpaciu. Dla porównania, w 2017 roku, funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu zatrzymali łącznie aż 424 kg bursztynu, głównie podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w województwie podkarpackim.

Bursztyn oraz inne kamienie wykorzystywane w jubilerstwie (szlachetne, półszlachetne oraz ozdobne) a także meteoryty, stanowią często cenne okazy naukowe i edukacyjne. Dlatego szczególnie wartościowe okazy, zatrzymane przez KAS przy próbie ich przemytu, będą po orzeczeniu przepadku na rzecz Skarbu Państwa, trafiały do muzeów lub instytucji kulturalnych czy naukowych.19 lutego br. Krajowa Administracji Skarbowa i Ministerstwo Środowiska podpisały bowiem porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie ograniczenia nielegalnego wydobywania, obrotu bursztynem, kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi i ozdobnymi oraz meteorytami. Współpraca ma na celu ograniczenie nielegalnego procederu a także popularyzowanie wiedzy geologicznej.

NAJNOWSZE
Zaproś Mamę na...
26 maja br. o godzinie 17.00 na scenie Zamku...
Koncert plenerowy na...
KONCERT PLENEROWY Z OKAZJI 200. ROCZNICY URODZIN...
Bezpieczny Maluch -...
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy wszystkie...
Debiut Przemyśl Bears...
Przemyska drużyna futbolu amerykańskiego...
Chcesz zagrać w...
Chcesz przeżyć fantastyczną przygodę i wesprzeć...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward