Data: 08-08-2018

Festiwal Dwa Oblicza 2018

W Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy w dniach 17-19 sierpnia odbędzie się VIII edycja Festiwalu Archeologicznego Dwa Oblicza.

Inauguracja tego wydarzenia będzie miała miejsce na Rynku w Jaśle, gdzie w piątek 17. sierpnia odbędą się pokazy walk i uzbrojenia. Tegoroczny program Festiwalu będzie obfitował w bitwy, pokazy i turnieje, w których udział wezmą najlepsi wojowie z Polski i z zagranicy. Do zmagań staną także panie, które będą walczyć o tytuł najbardziej gospodarnej białogłowy, natomiast na grodzisku zostaną rozegrane zawody łucznicze. Dojdzie też do wielkiej bitwy dwóch armii, która będzie atrakcją Festiwalu, po której zapłonie stos pogrzebowy i będą miały miejsce tajemnicze obrzędy związane z pogrzebem poległych wojowników.

Zaplanowano szereg pokazów przybliżających tradycje i obrzędowość ludzi przed wiekami. Zwiedzający będą mogli wziąć udział w pokazach odlewania brązu, a nawet w konkursie na wykonanie amuletu. Ponadto, w historycznym obozie nasi goście spotkają rzemieślników uprawiających pradawne rzemiosła, którzy zapoznają ich m.in. z tajnikami jubilerstwa, garncarstwa, farbowania tkanin, warzenia soli, wytwarzania narzędzi rogowych, czy elementów wczesnośredniowiecznego uzbrojenia. Podczas Festiwalu będzie można wysłuchać koncertu muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Huskarl.

W tym roku, w ramach projektu "Archeologia żywa jako unikatowy produkt turystyki kulturowej Karpat" realizowanego w ramach programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020, zostanie otworzony sektor hodowlany. W związku z realizacją zadania pn. "Baza edukacji ekologicznej w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja do realizacji programu pn. Środowisko - historia, kultura, przyroda - zachowawcza hodowla starych ras, jako historyczny element edukacji
i zachowania bioróżnorodności" dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie zostały zakupione zwierzęta dawnych ras takich jak: węgierskie długowłose bydło szare, krowy szkockie, koniki polskie, owce wrzosówki oraz kozy karpackie. W epoce brązu i wczesnym średniowieczu towarzyszyły one mieszkańcom Wałów Królewskich.

Do zobaczenia w Karpackiej Troi!
Zespół Karpackiej Troi

NAJNOWSZE
Spotkanie ze strażakami
15 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej w Medyce w...
Majówka pod dereniem...
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Majówkę pod...
Przygoda w Przemyślu
16 kwietnia 2024 r. dziewięcioro uczniów Zespołu...
Festiwal czekolady,...
Im bliżej maja i ciepłych promieni słońca, tym...
Odruch serca
XXIV Akcja Krew-Czekolada przeprowadzona w 2024 r. przez...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward