Data: 08-04-2020

"Iskierki życia" w akcji

Niosą pomoc potrzebującym nie tylko podczas pożarów czy wypadków drogowych, ale pomagają także wówczas, gdy np. stan zdrowia poszkodowanych wymaga podania bezcennego leku, jakim jest krew. Chodzi o strażaków-ochotników z Orzechowiec w gminie Żurawica.


19 lutego 2020 roku, dla uczczenia Światowego Dnia Chorego druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzechowcach w powiecie przemyskim, założyli klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Iskierki życia". Ale po kolei... Na zaproszenie prezesa OSP w Orzechowcach Krzysztofa Dziadka do remizy przybyli w tym dniu koordynator biura Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu Daniel Nuckowski, który jest także członkiem OSP w Medyce oraz prezes klubu HDK PCK "Płomyk" działającego od 33 lat przy przemyskiej Straży Pożarnej Zdzisław Wójcik. D. Nuckowski omówił druhom zagadnienia związane z krwiodawstwem i krwiolecznictwem. Przybliżył m.in. temat statusu Honorowego Dawcy Krwi, regulaminu klubów HDK PCK. Omówił także uchwałę Zarządu Głównego PCK w sprawie zasad odznaczania i wyróżniania krwiodawców oraz zasad nadawania sztandarów i imion klubom. Przypomniał m.in. o korzystaniu z wizyt do lekarzy specjalistów poza kolejnością.

Druh Wójcik, który jest również członkiem OSP w Radymnie, przypomniał, że Światowy Dzień HDK, przypada corocznie 14 czerwca oraz, że w dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Zaprosił zebranych na XIX Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 5 września 2020 r. Obaj druhowie zachęcali do założenia przy OSP klubu skupiającego krwiodawców w strażackich mundurach. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Jeszcze tego samego wieczoru, podczas spotkania w świetlicy remizy, prezesem powstałego klubu HDK PCK "Iskierki życia" przy OSP w Orzechowcach liczącego 10 osób, został wybrany druh Michał Koniuszy, a wiceprezesem druh Bogdan Podkowa. Sekretarzem-skarbnikiem klubu został druh Rafał Dziadek.

Z założenia klubu cieszy się nie tylko prezes OSP Krzysztof Dziadek i naczelnik tej jednostki Krzysztof Lenart. Druh Krzysztof pełni służbę w KM PSP w Przemyślu i należy do "Płomyka". "Ufam, że za przykładem pójdą kolejni nasi strażacy-ochotnicy, bo nawet największa ilość oddanej krwi zaczyna się od pierwszego podzielenia się cząstką siebie. Cieszę się, że możemy jeszcze w ten sposób pomagać potrzebującym" - z radością w głosie podkreśla prezes Koniuszy. "Zaprosiliśmy już członków naszych rodzin do tego rodzaju pięknej działalności społecznej. Klub od samego początku cieszy się sporym zainteresowaniem. Dzięki promowaniu krwiodawstwa w ostatnim czasie kilka osób odważyło się oddać krew po raz pierwszy. Szczerze mówiąc było jeszcze kilka osób chętnych, ale niestety przez epidemię temat ten poszedł w odstawkę na ten czas" - wyznaje prezes Koniuszy, który już wcześniej oddawał ten życiodajny płyn. Przygodę z krwiodawstwem rozpoczął w Zespole Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu w 2017 r. w akcjach organizowanych przez panią Agnieszkę Tymoczko. Oddał już 3600 mililitrów krwi. Wiceprezes Podkowa, który wcześniej też pełnił służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej KM PSP w Przemyślu i był członkiem "Płomyka" zaznaczył, że świadomy dawca oddaje krew wtedy, kiedy ona jest potrzebna. "Największe zapotrzebowanie na ten życiodajny lek jest w okresie wakacyjnym, choć tak naprawdę krew jest potrzebna przez cały rok" - dodaje. Druhowie krwiodawcy planują w najbliższym czasie założyć kronikę działalności. Wśród członków klubu krew oddają także inne osoby, na przykład m.in. Marcin Hryniszyn, który ma na swoim koncie 2700 ml, Mateusz Żyga, Rafał Dziadek, Maciej Koniuszy, Bartosz Rabski, Tomasz Potoczny, Michał Matysko, Maciej Majewski, który podzielił się cząstką siebie w 2020 r.

Druhowie z OSP Orzechowce zarażają chęcią niesienia pomocy. Organizują zajęcia dla najmłodszych, podczas których poruszają tematy związane z bezpieczeństwem pożarowym. Przeprowadzają w podstawowym stopniu szkolenie z pierwszej pomocy, a także w bardzo ciekawy sposób opowiadają o krwiodawstwie, co pozwala kształtować już od najmłodszych lat postawę człowieka potrafiącego dzielić się cząstką siebie z drugim człowiekiem. W tym przypadku bardzo trafnym hasłem może być "Słodko jest się dzielić".

Warto wspomnieć, że 16 lutego 2020 r. podczas drugiej części spotkania strażackiej rodziny, po udzieleniu głosu przez przewodniczącego zebrania sprawozdawczego OSP w Orzechowcach druha Adama Rabskiego, który prowadził je zgodnie z programem, Z. Wójcik omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli" dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, przekazując zainteresowanym do wglądu wymienione własne dokumenty. Wszyscy chętni otrzymali czyste druki "Oświadczenia woli" z prośbą o przemyślenie tematu, a także zaproszenie na www.poltransplant.org.pl . Przypomniał, kto może, a kto nie może być krwiodawcą, zaznaczył, że kobiety mogą oddawać krew maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni 6. Po każdym oddaniu 450 mililitrów krwi krwiodawca, który musi mieć ukończone 18 lat i ważyć minimum 50 kg, otrzymuje dzień wolny od pracy lub nauki oraz 9 tabliczek czekolady. Zaprosił również na www.pck.org.pl i www.dawcomwdarze.pl
Z. Wójcik zachęcił także do przemyślenia tematu założenia przy jednostce klubu krwiodawców. Podczas tego zebrania sprawozdawczego obecni byli Komendant Miejski PSP w Przemyślu bryg. Bogusław Szczurko, pan Marek Kudła, pani Bożena Ryczan, panowie Andrzej Kasper, Maciej Gałuszka, a także Wójt Gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk. Po zebraniu Z. Wójcik rozmawiał z Panem Wójtem, który powiedział: "Jestem pewien, że strażacy z Orzechowiec skorzystają z pana propozycji i taki klub przy OSP powstanie". I jak pokazała przyszłość, tak też się stało. Druhowie stanęli na wysokości zadania i czynią wiele dobra.


W trosce o to, aby zapasy krwi niezbędne do ratowania życia drugiemu człowiekowi ciągle się powiększały członkowie "Iskierki życia": Michał Matysko, Maciej Koniuszy, Rafał Dziadek, Mateusz Żyga, Maciej Majewski, Michał Koniuszy uczestniczyli w akcji krwiodawstwa, która została przeprowadzona 19 marca 2020 r. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie - Terenowy Oddział w Przemyślu, ul. Sportowa 6. Tę akcję dedykowali Kubie Kałucy członkowi Dziecięcej Drużyny Pożarniczej przy OSP w Smołdzinie, który jest chory na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Kolejną akcję krwiodawstwa druhowie planują w maju tego roku.

Warto także pamiętać, że każdy honorowy dawca krwi jest uczestnikiem życia człowieka, któremu oddał swoją krew. Ktoś powiedział: "Piękni ludzie są rzadkością. Nie wyróżniają się wyglądem tylko sercem". Takich ludzi spotkałem w Orzechowcach.


Tekst Zdzisław Wójcik, fotografie Marcin Hryniszyn i Zdzisław Wójcik

NAJNOWSZE
Zapraszamy na XVI...
Po ponad roku pandemii i zrozumiałych z tego względu...
42. Ogólnopolski...
Zapraszamy na 42. Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru...
III Edycja Akcji...
III Edycja Akcji Krwiodawstwa pod nazwą "Mieszkańcy...
Półkolonia letnia w...
Młodzież dopiero wróciła do nauki stacjonarnej, ale...
Kolejny Przystanek...
Zapraszamy na kolejny "Przystanek Poezja", cykliczną...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward