Data: 30-09-2020

Dar krwi znakiem nadziei

Już po raz 19 Podkarpacka Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża i ich rodzin oraz sympatyków gościła 5 września 2020 r. w Sanktuarium Matki Bożej Słuchającej w Kalwarii Pacławskiej (gmina Fredropol w powiecie przemyskim). W latach 2000-2001 organizowane były Archidiecezjalne pielgrzymki dawców krwi.


W uroczystej Mszy św. "na Galerii", której przewodniczył Metropolita Przemyski Ksiądz Arcybiskup Adam Szal udział wzięli, mimo epidemii, m.in. przedstawiciele klubów skupiających krwiodawców z Podkarpacia i nie tylko. Na początku proboszcz i kustosz Sanktuarium o. Krzysztof Hura OFM Conv. powitał Księdza Arcybiskupa, duszpasterza honorowych dawców krwi Archidiecezji Przemyskiej proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta w Przemyślu ks. Tadeusza Baja, kapelana Grupy Ratownictwa PCK "PRZEMYŚL" ks. Pawła Kaszubę - inicjatora powstania tej Grupy, przedstawicieli władz PCK, krwiodawców, ich rodziny oraz wszystkich zgromadzonych. Z Ks. Arcybiskupem Mszę św. koncelebrowali przybyli kapłani wraz z kustoszem. Uroczystość uświetniło również 6 pocztów sztandarowych.
O. Krzysztof Hura OFMConv, gwardian, zapewnił iż dom Matki Kalwaryjskiej i Jej Syna jest zawsze otwarty dla pielgrzymów. "Czujcie się tutaj jak u siebie w domu, czujcie się tu dobrze i bezpiecznie". Tak też było. Maryja wsłuchiwała się w nasze prośby i słowa wdzięczności.
Metropolita Przemyski na początku Eucharystii podkreślił, że krwiodawcy to ludzie wrażliwi na cudzy ból i cierpienie. "Najpiękniej przemawia się nie słowami lecz czynem. Dar krwi jest znakiem postawy oddania bliźniemu" - mówił abp Szal. Ks. Baj podczas homilii zaznaczył m.in., że wartość daru krwi najlepiej znają ci, którzy niego skorzystali.
Spotkanie z żywym Bogiem w przyjętej Komunii św. i błogosławieństwo na zakończenie Eucharystii zwieńczyło nasze spotkanie w bazylice mniejszej Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej. Oprawę liturgii Mszy św. w części zapewnili członkowie PCK.
W tym pięknym spotkaniu, przypadającym w roku stulecia urodzin św. Jana Pawła II., uczestniczyli także m.in. Antoni Olak członek ZG PCK, wiceprezes Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK w Rzeszowie, Jan Potoniec członek Zarządu POO PCK w Rzeszowie, prezes Oddziału Rejonowego PCK w Jarosławiu, Eugeniusz Taradajko wiceprzewodniczący Kapituły Odznaki Honorowej PCK, Maciej Maruszak dyrektor POO PCK w Rzeszowie, Józef Maziarczyk prezes Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu, prezesi, wiceprezesi innych Oddziałów, Daniel Nuckowski koordynator Biura OR PCK w Przemyślu, byli pracownicy OR PCK w Przemyślu.
Organizatorzy pielgrzymki: Oddział Rejonowy PCK w Przemyślu i klub HDK PCK im. "Ziemi Przemyskiej", serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie pielgrzymki. W pielgrzymce udział wzięli krwiodawcy, ich rodziny i sympatycy m.in. z: Rzeszowa, Jarosławia, Harty, Makowiska, Radymna, Wyszatyc, Żurawicy, Piekar Śląskich, Przemyśla.

Od 21 lat Maryja otacza nas płaszczem swej opieki oraz troski i z radością jedziemy do tego miejsca łaski, której potrzebuje każdy z nas.
Wielkim postaciom, jak np. Jan Paweł II, stawia się pomniki utrwalające pamięć o ich dziełach. Osobiście dziękowałem podczas tej pielgrzymki krwiodawców Matce Bożej i Jej Synowi za to, że z pomocą Bożą i wielu dobrych ludzi, trzy osoby z Polskiego Czerwonego Krzyża - Krystyna Lachowicz, Ewa Załęska i Zdzisław Wójcik prezes klubu HDK PCK "Płomyk" przy KM PSP w Przemyślu wzniosły w latach 2002-2012 na terenie województwa podkarpackiego niezwykły pomnik - 85 klubów HDK PCK. Jest to hołd złożony temu papieżowi dla uczczenia 85 lat jego świętego życia.
85 klubów HDK jest takim pomnikiem, który w sposób żywy i aktywny utrwala obecność JP II w społeczeństwie województwa podkarpackiego. Pomaga także w codziennych zmaganiach chorym ludziom, potrzebującym tego niczym niezastąpionego leku.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Zdzisław Wójcik i Magdalena Szumełda

NAJNOWSZE
Branża gastronomiczna...
Minęło dokładnie siedem miesięcy od momentu, w...
Dzień Wszystkich...
Zbliża się 1 listopada - dzień Wszystkich Świętych....
Stypendium Twórcze...
Po raz kolejny, początkiem lipca tego roku,...
UWAGA! Bezpośrednia...
Od 22 bm. bezpośrednia obsługa petentów Urzędu...
Zasady funkcjonowania...
Ze względu na to, że Przemyśl znajduje się w strefie...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward