Data: 05-08-2021

Manewry inne niż zwykle

Miniony weekend był niezwykle pracowity dla druhen i druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Roźwienica w powiecie jarosławskim. 24 lipca 2021 r., w sobotę wieczorem na terenie Szkoły Podstawowej w Roźwienicy, gdzie trwa letni remont, doszło do serii niefortunnych wypadków z udziałem pracowników. Na początku, w wyniku nieuwagi porażony został elektryk, który upadając na klatkę schodową stracił przytomność. Przebywający obok kolega próbując go odciągnąć doznał rozległych poparzeń dłoni. Chwilę później w piwnicach tego samego budynku pojawiło się zadymienie. Skierowane na miejsce jednostki OSP udzieliły pomocy trzem poszkodowanym przebywającym w zadymionych pomieszczeniach.

Wydarzenia z soboty, były tylko wstępem do tego co miało nastąpić 25 lipca br.

W niedzielę na terenie miejscowości Wola Węgierska, w lesie nastąpiła kumulacja wypadków. Od nieostrożnych pilarzy począwszy, poprzez zabawy z ogniem i znalezionym niewybuchem na pijanym kierowcy motocykla podróżującym z ciężarną żoną i dwójką dzieci, skończywszy.
Na szczęście wszystkie te zdarzenia były tylko symulacjami opracowanymi przez Gminę Roźwienica wraz z firmą COGNITO z Rzeszowa na potrzeby zorganizowanych manewrów pożarniczych.

Do dwudniowych ćwiczeń, ukierunkowanych na udzielanie pierwszej pomocy, oprócz członków OSP z terenu gminy, zaproszeni zostali również żołnierze z 34 batalionu lekkiej piechoty w Jarosławiu oraz przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Dla strażaków z OSP możliwość zadysponowania i późniejszego współdziałania z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej była nowym, cennym doświadczeniem.  Z kolei żołnierze mieli okazję zapoznać się z procedurami obowiązującymi w jednostkach OSP.

Każdy z rozegranych epizodów kończył się podsumowaniem działań Straży. Podsumowania dokonywała wykwalifikowana kadra z firmy COGNITO, która oceniała działania zarówno pod kątem udzielania pierwszej pomocy, jak i zachowania procedur dotyczących OSP na miejscu prowadzonej akcji.

Dwudniowe ćwiczenia mimo, iż niezwykle wyczerpujące, były bardzo owocne w nowe doświadczenia, zarówno pod względem udzielania pierwszej pomocy, jak i organizacyjnym, na miejscu dużego skoncentrowania sił i środków.

Pomysł zorganizowania manewrów pod kątem ratownictwa medycznego narodził się już kilka lat temu, wówczas gdy jednostki z terenu Gminy Roźwienica zostały doposażone w profesjonalny sprzęt medycznym, taki jak torby medyczne R1 czy defibrylatory automatyczne AED. Wyposażenie to zostało zakupione ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości, którego dysponentem na naszym terenie jest senator RP Mieczysław Golba. Również dzięki kolejnym dotacjom z ministerstwa udało się przeszkolić ponad 20 druhów z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Urząd Gminy w Roźwienicy dziękuje wszystkim druhom z OSP Bystrowice, Chorzów, Czudowice, Roźwienica, Rudołowice, Węgierka, Więckowice, Wola Węgierska, biorącym udział w ćwiczeniach za niezwykłą determinację w wykorzystaniu tego czasu jak najbardziej owocnie. Wyrazy wdzięczności kieruje pod adresem firmy COGNITO za pomoc przy organizacji ćwiczeń, bardzo realistyczne przygotowanie pozorowanych zdarzeń, a także obiektywną i rzetelną ocenę działań służb na miejscu zdarzenia, dowództwa 34 blp w Jarosławiu za udział i pomoc żołnierzy WOT w manewrach, Policyjnej Grupie Speed, za udzielenie instruktażu z postępowania Straży na miejscu wypadku.

Organizatorzy pragną również podziękować senatorowi RP Mieczysławowi Golbie za pomoc w pozyskiwaniu środków na zakup sprzętu medycznego i szkolenia druhów, jak również za zrozumienie dla idei Ochotniczego Pożarnictwa.
Kolejne podziękowania kierujemy do Komendanta Powiatowego PSP w Jarosławiu bryg. Krzysztofa Kowala za wspieranie naszych działań w czasie trwania manewrów czy ćwiczeń oraz współpracę z OSP w czasie prowadzenia akcji na miejscu prawdziwego zdarzenia. 


Tekst i zdjęcia Tomasz Kud

NAJNOWSZE
Ogromna radość w...
22 sierpnia 2021r. w parafii pw. Miłosierdzia...
XXXVIII JESIEŃ MUZYCZNA
Szanowni Państwo, z radością informujemy, że pomimo...
Komunikat...
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Przemyślu informuje, iż...
XIX Mistrzostwa...
W dniu 16.08.2021 r. na Poligonie Szkoleń Wodnych w...
Zapraszamy na Narodowe...
Przemyska Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward