Data: 11-11-2023

Spotkanie z prezesem klubu

18 października 2023 roku w Zespole Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu z młodzieżą spotkał się Zdzisław Wójcik - od 36 lat prezes klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Płomyk" przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu. Podczas spotkania edukacyjno-informacyjnego z uczennicami i uczniami klas IV i V przybliżył ideę honorowego krwiodawstwa oraz przekazywania narządów do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, ratując życie innym. Zapoznał słuchaczy z najważniejszymi informacjami związanymi z oddawaniem krwi. M.in. zwrócił uwagę jakie warunki muszą być spełnione, aby zostać dawcą. Opowiedział o akcjach krwiodawstwa, pokazał na zdjęciach również te, w których uczestniczył. Omówił jak wygląda pobranie krwi i czy jest się czego obawiać. Przypomniał, że krew to substancja, której nie da się sztucznie wyprodukować, a która każdego dnia ratuje życie ludzkie. Jako czynny krwiodawca, który oddał ponad 32 litry krwi, zaprezentował również własne dokumenty - Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi, Kartę I.C.E., dwie legitymacje HDK oraz odznaki, którymi został uhonorowany. Wszystko to czynił z myślą, że dzielenie się wiedzą w tym zakresie przyczyni się do powiększenia grona krwiodawców.

Prezes przybył do Zespołu na zaproszenie wicedyrektor Krystyny Sienkiewicz-Horodeckiej, która otwierając spotkanie zachęciła młodzież do dzielenia się cząstką siebie podczas akcji krwiodawstwa. Pani Krystyna przypomniała, że 16 października 2002 r. z inicjatywy nauczycieli i uczniów, przy współpracy pani Krystyny Lachowicz kierownik Biura Zarządu Rejonowego PCK w Przemyślu i Zdzisława Wójcika, powstał przy ówczesnym Zespole Szkół Technicznych klub HDK PCK. Zaznaczyła również, że prelegent zaprezentuje plansze ze zdjęciami z wypadków drogowych, kolejowych itp., które wykonywał, gdy był rzecznikiem prasowym komendanta PSP, a które pobudzają wyobraźnię i przekonują do przestrzegania przepisów o ruchu drogowym. I tak było. Dodała też, że bezpieczeństwo i krwiodawstwo bardzo się łączą, ponieważ poszkodowani w wypadkach ludzie doznają czasami ciężkich urazów i właśnie wtedy najbardziej potrzebna jest krew - najcenniejszy lek, którego niczym nie można zastąpić.
Inicjatorem spotkania był ks. Krzysztof Herbut uczący religii. Warto podkreślić, że ks. Krzysztof jest zasłużonym krwiodawcą i oddał już ponad 13 litrów tego bezcennego leku. Swoją przygodę rozpoczął jeszcze podczas studiów w WSD w Przemyślu w 2016 roku.
Wcześniej jako kleryk, obecnie jako kapłan spotyka się z osobami cierpiącymi na różne choroby, od których zawsze doświadcza ogromnej wdzięczności, szczególnie ze strony tych osób, które bez przetoczenia tego bezcennego daru nie mogłyby przeżyć.
Ks. Krzysztof zwrócił również uwagę, że Kościół katolicki od lat wspiera krwiodawców i zachęca wiernych, aby - jeśli tylko nie ma przeciwwskazań ze względów medycznych - dołączali do grona dawców.

Warto pamiętać o słowach Jana Pawła II wypowiedzianych podczas I Światowego Dnia Krwiodawcy w 2004 r.: "Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia... Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata".
Następnie prelegent zacytował słowa zawarte w "Oświadczeniu woli", które nosi przy sobie od 2004 r. - "Moją wolą jest, by w wypadku nagłej śmierci, moje tkanki i narządy zostały przekazane do transplantacji ratując życie innym. Informuję także, że o swej decyzji powiadomiłem moją rodzinę i najbliższych, którzy w krytycznym momencie winni ją uszanować". Po czym pozostawił czyste druki "Oświadczeń woli" - jeżeli ktoś chciałby je zabrać, celem przemyślenia tematu. Zaraz po spotkaniu kilka osób skorzystało z tych druków.

Jan Paweł II powiedział: "Każdy przeszczep narządu ma swoje źródło w decyzji o wielkiej wartości etycznej: decyzji, aby bezinteresownie ofiarować część własnego ciała z myślą o zdrowiu i dobru drugiego człowieka". Warto pamiętać, że życie ludzkie jest szczególnym darem i powinniśmy je przeżywać z wdzięcznością.

Jan Paweł II 18 czerwca 1983 r. na Jasnej Górze powiedział: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali". Te piękne słowa warto mieć zawsze w pamięci, w sercu i wcielać je w życie.

Patron krwiodawców w Polsce św. o. Maksymilian Maria Kolbe wiele dobra uczynił. Złożył też ofiarę z własnego życia. Powiedział także m.in.: "Miarą wartości człowieka są jego czyny". Nic dodać, nic ująć.

Warto wspomnieć, że 8 listopada 2023 r. młodzież z Zespołu wraz z ks. Krzysztofem odwiedziła punkt krwiodawstwa w Przemyślu, ul. Sportowa 6. Wśród osób, które oddały honorowo krew byli: Zuzanna Bieluch, Di Fiore Vanessa, Martyna Barszczak, Gabriela Czerkawska, Agata Kieryk, Kamila Korabiowska, Filip Bijan i oczywiście ks. Krzysztof.

"Jeśli los ofiaruje ci skrzydła... nic ci po nich, jeżeli nie pragniesz posługiwać się nimi w służbie drugiemu człowiekowi" - Seneka.

Opracowanie Zdzisław, zdjęcia Magdalena Stadnik


NAJNOWSZE
Spotkanie ze strażakami
15 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej w Medyce w...
Majówka pod dereniem...
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Majówkę pod...
Przygoda w Przemyślu
16 kwietnia 2024 r. dziewięcioro uczniów Zespołu...
Festiwal czekolady,...
Im bliżej maja i ciepłych promieni słońca, tym...
Odruch serca
XXIV Akcja Krew-Czekolada przeprowadzona w 2024 r. przez...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward