Data: 21-11-2023

CZYŃMY DOBRO MIMO TO

13 października 2023r. odpowiadając na zaproszenie przybyłem do Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Przemyślu. Celem wizyty było przeprowadzenie pogadanki na temat bezpieczeństwa nie tylko pożarowego.

Spotkanie z uczennicami Szkoły Branżowej I stopnia odbyło się w sali gimnastycznej. Podczas trzech jednostek lekcyjnych mówiłem dziewczętom, w obecności nauczycieli o zasadach postępowania w przypadku powstania pożaru w szkole, w domu, o dawstwie krwi, organów i szpiku.
Młodzież była wspaniała. Chętnie słuchała, gdy dzieliłem się doświadczeniem zdobytym podczas kilkudziesięciu lat służby w straży pożarnej. Zadawała także pytania, m.in. - jak zostać strażakiem, czy strażak odczuwa strach podczas trudnych akcji, czy te tragiczne wydarzenia pozostawiają trwały ślad w pamięci?
Omawiane tematy przybliżyłem prezentując plansze z kolorowymi zdjęciami, obrazującymi działania ratownicze podejmowane przez przemyskich strażaków, na terenie miasta i powiatu przemyskiego, w minionych latach. Niektóre zdjęcia, zwłaszcza te pokazujące osoby, które zginęły wskutek wypadków drogowych czy też utonęły, zapadły na długo w pamięć odbiorców. Powiedzenie, że jeden obraz wart tysiąca słów, sprawdziło się w pełni.
Zachęcony dojrzałą postawą młodzieży przeczytałem wiersz bł. Matki Teresy z Kalkuty pod tytułem "Czyń dobro mimo to!":
"Ludzie są nierozsądni, nielogiczni i zajęci sobą. Kochaj ich mimo to.
Jeśli uczynisz coś dobrego, zarzucą ci egoizm i ukryte intencje, czyń dobro mimo to.
Jeśli ci się coś uda, zyskasz fałszywych przyjaciół i prawdziwych wrogów. Staraj się mimo to.
Dobro, które czynisz, jutro zostanie zapomniane. Czyń dobro mimo to.
Uczciwość i otwartość wystawią cię na ciosy. Bądź mimo to uczciwy i otwarty.
To, co zbudowałeś wysiłkiem wielu lat, może przez jedną noc lec w gruzach. Buduj mimo to.
Twoja pomoc jest naprawdę potrzebna, ale kiedy będziesz pomagał ludziom, oni mogą cię zaatakować. Pomagaj im mimo to".
Podczas spotkania podzieliłem się także ponad 40-letnim doświadczeniem wypływającym z działalności w Polskim Czerwonym Krzyżu. M.in. prezentowałem Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E., a także "Oświadczenie woli" dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym. To zagadnienie było dla nich pewną nowością. Wszystkim zainteresowanym dziewczętom wręczyłem czyste druki "Oświadczenia woli" z prośbą o spokojne przemyślenie tematu. Udostępniłem także wymienionym do wglądu pozostałe własne dokumenty.
Wspomniałem, że kobieta po oddaniu 5, a mężczyzna po oddaniu 6 litrów krwi otrzymuje tytuł Zasłużony Honorowy Dawca Krwi. Zaznaczyłem, że w 2023 r. obchodzimy 65 lat HDK PCK, a rok 2024 będzie rokiem jubileuszu 105-lecia PCK. Poinformowałem, że od 22 maja 1999 r. patronem krwiodawców w Polsce jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Przytoczyłem także słowa św. Maksymiliana: "Miarą wartości człowieka są jego czyny".
Pod koniec spotkania przeprowadziłem konkurs wiedzy na temat krwiodawstwa. Uczennice, które udzieliły prawidłowych odpowiedzi otrzymały m.in. torby wykonane z okazji jubileuszu 35-lecia działalności "Płomyka".
To spotkanie bardzo ubogaciło obie strony - prelegenta Zdzisława Wójcika, który od początku jest prezesem klubu HDK PCK "Płomyk" działającego przy przemyskiej Straży Pożarnej oraz słuchaczki. Warto pamiętać, że kto nie potrafi słuchać drugiego człowieka, ten sam nigdy nie będzie wysłuchany.
Młode słuchaczki okazały się wrażliwe na zaprezentowane przeze mnie wartości i tematy. To daje radość i pozwala wierzyć, że takie spotkania mają głęboki sens.
W ramach dobrej współpracy oraz wyrażając wdzięczność za zaproszenie do Ośrodka przekazałem pani dyrektor Elżbiecie Smoła oraz siostrze dyrektor Juliuszy Kobus pamiątkowe wydawnictwa.
"Nie trzeba być bogaczem, by ofiarować coś cennego drugiemu człowiekowi. Można podarować mu odrobinę czasu i uwagi" - Dorothy Green.

Tekst: Zdzisław Wójcik, zdjęcia Wiktoria Kuźbida


NAJNOWSZE
Odsłonięcie pomnika...
Kapitan Henryk Jaskuła, Honorowy Obywatel Miasta...
Jarmark...
Zapraszamy na Przemyski Jarmark Bożonarodzeniowy,...
ZAGŁOSUJ na Szkołę...
Szanowni Mieszkańcy Przemyśla, Mamy wyjątkową...
XXIII Międzynarodowy...
PROGRAM: 4 - 6 grudnia 2023  POLSKO -...
2 GRUDNIA | MIKOŁAJ Z...
HO! HO! HO! W najbliższą sobotę, 2 grudnia, dla...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward