Data: 01-03-2024

W akcji

31 stycznia 2024 roku członkowie klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Płomyk" działającego od blisko 37 lat przy przemyskiej straży pożarnej podsumowali realizację zaplanowanych na 2023 rok zadań.

Ktoś powiedział: "Lekarstwem, którego nie sposób przedawkować, jest życzliwość dla drugiego człowieka". 10 lutego, mając te słowa w pamięci, ludzie w mundurach odwiedzili Wojewódzki Szpital im. św. o. Pio w Przemyślu. Było to już XXI takie spotkanie, w ramach współpracy z Oddziałem Rejonowym PCK w Przemyślu oraz Grupą Ratownictwa PCK "PRZEMYSL", dla uczczenia XXXI Światowego Dnia Chorego. Ratownicy PCK i PSP podczas tych niezwykłych zajęć, prowadzonych w świetlicy w obecności rodziców, uczyli m.in. jak uratować życie w różnych trudnych i niebezpiecznych sytuacjach. Realizatorem tej akcji był Zdzisław Wójcik, od 37 lat prezes klubu HDK PCK "Płomyk" przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu, który przybliżył m.in. tematy związane z bezpieczeństwem pożarowym. Poinformował o zasadach powiadamiania służb ratowniczych, zachowania się w przypadku pożaru. Omówił też zagadnienia związane z dawstwem krwi oraz przekazywaniem narządów do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, ratując życie innym. Na zakończenie przeprowadził konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa pożarowego oraz honorowego krwiodawstwa. Wszyscy, którzy dobrze odpowiedzieli na pytania otrzymali m.in. kalendarz strażacki, figurkę strażaka, inne drobne upominki. Prezesowi "Płomyka" towarzyszyli, jak co roku, członkowie ww. GR PCK - tym razem Mateusz Riccardo i Izabela Rowińska, oboje mocno związani z ratownictwem medycznym. Mówili m.in. jak należy zachować się w razie nieszczęśliwego wypadku, prezentowali, korzystając np. z fantomu, zasady udzielania pierwszej pomocy, interesująco opowiadali o działalności ww. Grupy. Na zakończenie Józef Maziarczyk prezes OR PCK w Przemyślu wraz z ratownikami przekazał pluszaki dzieciom uczestniczącym w prelekcji, a także tym, które nie mogły być z nami w świetlicy. W pomaganiu najważniejsza jest pamięć o drugim człowieku. Z dobrego skarbca swego serca wydobywajmy dobro. Z 46-letniego doświadczenia wiem, że wolontariat sprawia, iż korzystając ze zdobytych doświadczeń, stale się rozwijamy. Tak było również podczas tej wizyty. Czasami wystarczy tak niewiele, by na twarzy drugiej osoby wywołać szczery uśmiech, by przywrócić nadzieję na lepsze jutro. Pamiętajmy: "Serce dzieli się tym, czym jest napełnione - św. o. Pio.


XXIII Akcja Krew-Czekolada przeprowadzona przez członków klubu "Płomyk" pozwoliła na zebranie 405 tabliczek czekolady. Był to powód do radości dla zbierających i, jak się kolejny raz okazało, również dla obdarowanych. 17 kwietnia przedstawiciele oraz sympatycy "Płomyka" odwiedzili młodzież i wychowawców z Domów dla Dzieci ""Jaś", "Małgosia", "Maciek" w Przemyślu. Prezes Z. Wójcik podzielił się z uczestnikami spotkania, m.in. wiedzą na temat alarmowania służb ratowniczych, zasad postępowania w sytuacjach zagrożenia, dawstwa krwi i organów. Przeprowadził także konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa pożarowego i krwiodawstwa. Kamil Ruszel pełniący służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej tut. Komendy opowiedział o służbie strażaka oraz zademonstrował część sprzętu, jakim posługują się ratownicy. Pod koniec spotkania strażacy przekazali 120 czekolad, które przywieźli ze sobą. Osoby najbardziej zaangażowane oraz udzielające prawidłowych odpowiedzi otrzymały także m.in. torby "Płomyka", kalendarze strażackie, breloczki, długopisy. 18 kwietnia Z. Wójcik i Konrad Szpunar odwiedzili Katolicką Świetlicę Profilaktyczno-Wychowawczej "Oratorium" w Przemyślu, gdzie przeprowadzili podobne spotkanie i ofiarowali 125 czekolad. W dniach 19 i 20 kwietnia Z. Wójcik oraz Rafał Krzywiński i Kamil Ruszel wygłosili pogadanki oraz zademonstrowali sprzęt pożarniczy w Domach dla Dzieci w Przemyślu i Ostrowie podlegających pod Towarzystwo Nasz Dom. W obu placówkach przekazali po 80 tabliczek czekolady. W imieniu Zarządu klubu serdecznie dziękuję wszystkim Panom Komendantom za życzliwe podejście do prowadzonej akcji oraz wszystkim Klubowiczom uczestniczącym w tej akcji. W ciągu 23 lat ofiarowali 4 900 czekolad, tj. 490 kg słodyczy. Bardzo dziękuję także Dyrekcjom Placówek za miłe przyjęcie.

27 kwietnia na zaproszenie dyrekcji oraz pani Teresy Fac do Szkoły Podstawowej im. bł. Stefana kard. Wyszyńskiego w Buszkowicach przybył Z. Wójcik. Omówił on m. in. zagadnienia związane z bezpieczeństwem pożarowym, zasadami postępowania na wypadek powstania pożaru. Prelegent zaznaczył, że w sytuacji zgłaszania zdarzenia do służb ratowniczych, na pewno osoba zgłaszająca zostanie zapytana o miejsce zdarzenia, o dokładny adres, gdzie dana sytuacja zaistniała. Przeprowadził również konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa, a najlepiej odpowiadający otrzymali upominki. Osoby dorosłe, obecne na spotkaniu prezes Wójcik poinformował również o sprawach związanych z dawstwem krwi, organów i szpiku. Cieszy fakt, że na pytanie prelegenta - kto z waszych rodziców oddaje honorowo krew - sporo rąk zostało uniesionych w górę. Panie wychowawczynie w rozmowach podkreślały, że takie spotkania, podczas których dzieci m.in. utrwalają sobie wiedzę nt. numerów telefonów alarmowych, zasad powiadamiania służb ratowniczych, dowiadują się więcej nt. honorowego krwiodawstwa od osoby bezpośrednio zaangażowanej w tą bardzo potrzebną działalność społeczną, są bardzo ważne i cenne.

30 maja z okazji Dnia Dziecka, z młodymi pacjentami przebywającymi na leczeniu w Wojewódzkim Szpitalu im. św. o. Pio w Przemyślu spotkał się, już po raz 21, Z. Wójcik. Zajęcia, które prowadzone były w świetlicy w obecności rodziców sprawiły obu stronom dużo radości i przebiegły podobnie jak te w lutym. Prelegent jako czynny krwiodawca, który oddał już blisko 33 litry krwi, zaprezentował również własne dokumenty - Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi, Kartę I.C.E., legitymację HDK. Następnie prowadzący spotkanie zacytował słowa zawarte w "Oświadczeniu woli", które, podobnie jak wiele innych osób, nosi przy sobie. "Moją wolą jest, by w wypadku nagłej śmierci, moje tkanki i narządy zostały przekazane do transplantacji ratując życie innym. Informuję także, że o swej decyzji powiadomiłem moją rodzinę i najbliższych, którzy w krytycznym momencie winni ją uszanować". Po czym pozostawił czyste druki "Oświadczeń woli" - jeżeli ktoś chciałby je zabrać, celem przemyślenia tematu. Reakcja była natychmiastowa. Jedna z mam zdecydowała się w ten sposób uratować komuś życie i otrzymała od prelegenta druk "Oświadczenia woli". Jestem szczęśliwy, że dane mi było przez te 21 lat uczestniczyć w takich spotkaniach z dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami. Mark Twain powiedział: "Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia". Od nas zależy ile przeżyjemy tych najpiękniejszych

19 czerwca uczniowie klasy V, VI i VII Szkoły Podstawowej w Duńkowicach, gmina Radymno mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z prezesem Z. Wójcikiem.

Od 1 do 30 czerwca 2023 r. trwała III Akcja Krwiodawstwa Funkcjonariuszy Służb Mundurowych Powiatu Przemyskiego, Jarosławskiego i Lubaczowskiego. Kilkuset żołnierzy, strażaków, celników, policjantów, strażników granicznych, ochrony kolei i funkcjonariuszy służby więziennej, dla uczczenia Światowego Dnia Krwiodawcy przypadającego corocznie 14 czerwca, oddało wiele litrów tego, życiodajnego płynu.
12 i 13 czerwca tego roku w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie - Terenowym Oddziale w Przemyślu przy ul. Sportowej 6, spotkało się 28 uczestników akcji, by dzielić się z potrzebującymi cząstką siebie. Tym cennym lekiem uzupełnili bank krwi m.in. członkowie klubu HDK PCK "Płomyk" przy KM PSP w Przemyślu - st. bryg. Bogusław Szczurko Komendant Miejski PSP w Przemyślu, aspirant Grzegorz Perżyło pełniący służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej. "Każdy kto dzieli się krwią - dzieli się życiem" - zauważa pan Komendant. Zapytany, czego życzyć jemu i innym krwiodawcom, odpowiada: "Dobrego zdrowia, radości na każdy dzień, realizacji swoich celów oraz wytrwałości i sił do dalszego niesienia pomocy, tym, którzy jej potrzebują". Grzegorz zaczął dzielić się cząstką siebie 1 października 2007 r. ponieważ "krew to lek, którego nie można wyprodukować, ani kupić w żadnej aptece, nawet po znajomości". Jak dodaje: "Mamy różne przywileje, ale też jesteśmy niewidzialnymi bohaterami".
Ku zadowoleniu organizatorów akcji - Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu oraz klubu "Płomyk", współpracujących z ww. przemyskim Terenowym Oddziałem, do akcji włączyło się wielu wspaniałych ludzi.
Warto przypomnieć, że każdy dorosły człowiek ma około 5-6 litrów krwi w swoim organizmie. Jednorazowo oddajesz, w sposób całkowicie bezpieczny, tylko 450 mililitrów. Wystarczy zgłosić się do stacji krwiodawstwa oraz spełniać następujące warunki: wiek 18-65 lat, zachowane proporcje wagi do wzrostu (nie mniej niż 50 kg), posiadać ważny dokument tożsamości z numerem PESEL (dowód osobisty, paszport), być po lekkostrawnym posiłku, czuć się zdrowo. Z ramienia OR PCK w Przemyślu, mającego siedzibę przy ul. bpa J. Glazera 9, akcję nadzorował prezes tego Oddziału Józef Maziarczyk.

W lipcu członek "Płomyka" Adam Kuta oddał w RCKK w Rzeszowie koncentrat granulocytarny dla dziecka leczonego onkologicznie.

2 września 2023 r. w sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla odbyła się XXII Podkarpacka Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi. Spotkanie, którego organizatorami był OR PCK w Przemyślu oraz klub HDK PCK im. "Ziemi Przemyskiej" rozpoczęła Mszę św. w intencji krwiodawców. Centralnym punktem obchodów była uroczysta Msza św. sprawowana przed cudownym obrazem Matki Bożej Słuchającej. Przewodniczący Eucharystii abp Adam Szal w homilii między innymi wyraził wdzięczność krwiodawcom, tym którzy ich wspierają, pracownikom Polskiego Czerwonego Krzyża, ratownikom, wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy poświęcają się dla drugiego człowieka.
Uroczystość, która skupiła około 600 pątników i 12 pocztów sztandarowych, uświetniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Gaci im. druha Stanisława Zająca działająca przy GOK. Pątnicy przybyli m.in. z następujących miejscowości: Sanok, Jarosław, Mielec, Żołynia, Radymno, Sulejówek, Rzeszów, Przemyśl, Harta, Strzyżów, Biłgoraj, Majdan Stary, Tarnogród, Dębica, Gać, Tarnów, Krosno. Po Mszy św. pielgrzymi uczestniczyli w plenerowym nabożeństwie Drogi Krzyżowej po dróżkach kalwaryjskich. Rozważania prowadził ks. Tadeusz Baj. Spotkanie zakończyło integracyjne ognisko w Nowosiółkach Dydyńskich nad rzeką Wiar.

14 września klasy 1 - 3 Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Przemyślu gościły u siebie na lekcji prezesa Z. Wójcika. Dzięki podzieleniu się własnym doświadczeniem uczniowie poznali od podstaw jak wygląda odpowiedzialna praca strażaka oraz jak jeszcze strażacy pomagają potrzebującym.

26 października przypada Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Dzień ten promuje świadome dawstwo narządów, szpiku oraz krwi. Przybliża i poszerza wiedzę wśród społeczeństwa na temat procedur przeszczepiania tkanek, komórek i narządów. Zwraca także uwagę na bardzo istotny fakt - noszenia przy sobie "Oświadczenia woli", które traktowane jest jako informacja o decyzji dotyczącej naszych narządów, na wypadek nagłej śmierci. Oświadczenia nie trzeba nigdzie zgłaszać. Warto jednak poinformować o nim swoich bliskich.
Transplantacja czyli przeszczep narządu, tkanki lub komórek z jednego ciała do drugiego, to szansa na życie dla wielu osób rocznie. Po śmierci można oddać do przeszczepienia nie tylko narządy (serce, wątrobę, trzustkę, płuca, nerki, jelito), ale także rogówki i inne tkanki (skórę, kości, zastawki serca). W Polsce, w przypadku stwierdzenia zgonu, obowiązuje zasada domniemanej zgody, w myśl której, brak sprzeciwu za życia osoby zmarłej wobec dawstwa narządów, pozwala uznać ją za potencjalnego dawcę narządu.
Dawcą możemy zostać również za życia dla najbliższych krewnych w linii prostej, rodzeństwa, osoby przysposobionej lub małżonka oraz innej osoby, jeśli uzasadniają to szczególne względy osobiste i za zgodą sądu.
Obchody Światowego Dnia Donacji i Transplantacji to również doskonała okazja, aby uczcić wszystkich dawców narządów i ich rodziny oraz podziękować transplantologom, których ciężka praca pomaga w ratowaniu i poprawianiu jakości życia wielu ludzi.
6 października 2023 r. w auli PANS w Jarosławiu odbyła się Powiatowa Konferencja "Przeszczepianie narządów - darem życia" Zorganizowana została przy współpracy Starosty Powiatu Jarosławskiego Stanisława Kłopota z Koordynatorem Transplantologii w Powiecie Jarosławskim - Bogumiłą Hołowacz. W programie konferencji znalazły się wykłady poświęcone tematyce przeszczepów, takie jak: "Transplantacja narządów i tkanek w Polsce" - wykład Teresy Danek - POLTRANSPLANT oraz "Jak wygląda dawstwo w regionie?" - wykład Elżbiety Misztak - Wojewódzkiego Koordynatora Transplantacyjnego.
Po wykładach swoim świadectwem podzieliły się osoby, które są biorcami.
Dziękuję organizatorom za cenną inicjatywę. Cieszę się. że mogłem uczestniczyć w takiej, mojej kolejnej już konferencji - wcześniej w Krośnie, Iwoniczu Zdroju, ponieważ każde, tego rodzaju spotkanie, ubogaca odbiorcę, daje do myślenia.
Od 2004 r. noszę przy sobie wypełnione "Oświadczenie woli". Od tego czasu podczas pogadanek z młodzieżą i osobami dorosłymi m.in. na te tematy, przeprowadzonych na terenie kilku powiatów województwa podkarpackiego przekazałem zainteresowanym ponad 7 500 czystych druków "Oświadczenia woli". Dziękuję za współpracę w tym zakresie Paniom Agnieszce Żmijewskiej i Elżbiecie Starzak. Z wieloma osobami kontaktuję się często przy różnych okazjach. Winniśmy rozmawiać na powyższe tematy nie tylko podczas konferencji, ale także spotkań towarzyskich czy rodzinnych. Warto pamiętać, że każdy przeszczep narządu jest szansą na przedłużenie życia.

10 października w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Łazach, gmina Radymno prezes Z. Wójcik przeprowadził lekcję bezpieczeństwa. Podczas spotkań, z klasami I-III oraz IV-VI mówił m.in. o zasadach postępowania w przypadku powstania pożaru w szkole oraz w domu, o bezpiecznym zachowaniu się nad wodą. Prezentował także uczniom młodszych klas kolorowe rysunki odzwierciedlające omawiane zagadnienia, które dzieci merytorycznie komentowały. Z kolei uczniowie starszych klas chętnie słuchali, gdy dzielił się doświadczeniem zdobytym podczas kilkudziesięciu lat służby w straży pożarnej. Omawiane tematy przybliżył poprzez prezentację plansz z kolorowymi zdjęciami, obrazującymi działania ratownicze podejmowane przez przemyskich strażaków, na terenie miasta i powiatu przemyskiego, w minionych latach. Zdjęcia z wypadków z udziałem osób śmiertelnie poszkodowanych robiły wrażenie. Przeprowadził również konkursy wiedzy na temat bezpieczeństwa pożarowego oraz krwiodawstwa, wręczając drobne upominki.

10 października w Przedszkolu Samorządowym w Radymnie Z. Wójcik spotkał się z dziećmi. Podczas spotkania dzieci m.in. utrwaliły sobie zasady zachowania w trudnych sytuacjach, zapamiętały, że podczas wzywania straży pożarnej, oprócz opisu zdarzenia, należy podać adres, gdzie to zdarzenie ma miejsce, na przykład adres zamieszkania. Gość w mundurze wytłumaczył także kiedy i do jakich zdarzeń potrzebna jest pomoc strażaka.


13 października prezes Z. Wójcik wygłosił pogadankę na temat bezpieczeństwa nie tylko pożarowego w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Przemyślu.
Spotkanie z uczennicami Szkoły Branżowej I stopnia odbyło się w sali gimnastycznej. Podczas trzech jednostek lekcyjnych prelegent mówił dziewczętom, w obecności nauczycieli o zasadach postępowania w przypadku powstania pożaru w szkole, w domu, o dawstwie krwi, organów i szpiku. Młodzież była wspaniała. Chętnie słuchała, gdy dzieliłem się doświadczeniem zdobytym przez kilkadziesiąt lat służby. Zadawała także pytania, m.in. - jak zostać strażakiem, czy strażak odczuwa strach podczas trudnych akcji, czy te tragiczne wydarzenia pozostawiają trwały ślad w pamięci?
Omawiane tematy przybliżyłem prezentując plansze z kolorowymi zdjęciami, obrazującymi działania ratownicze podejmowane przez przemyskich strażaków. Niektóre zdjęcia, zwłaszcza te pokazujące osoby, które zginęły wskutek wypadków drogowych czy też utonęły, zapadły na długo w pamięć odbiorców. Powiedzenie, że jeden obraz wart tysiąca słów, sprawdziło się w pełni.

18 października 2023 roku w Zespole Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu z młodzieżą spotkał się Zdzisław Wójcik. Podczas spotkania edukacyjno-informacyjnego z uczennicami i uczniami klas IV i V przybliżył ideę honorowego krwiodawstwa oraz przekazywania narządów do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, ratując życie innym. Zapoznał słuchaczy z najważniejszymi informacjami związanymi z oddawaniem krwi. M.in. zwrócił uwagę jakie warunki muszą być spełnione, aby zostać dawcą. Opowiedział o akcjach krwiodawstwa, pokazał na zdjęciach również te, w których uczestniczył. Omówił jak wygląda pobranie krwi i czy jest się czego obawiać. Przypomniał, że krew to substancja, której nie da się sztucznie wyprodukować, a która każdego dnia ratuje życie ludzkie. Zaprezentował również własne dokumenty - Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi, Kartę I.C.E., dwie legitymacje HDK oraz odznaki, którymi został uhonorowany. Wszystko to czynił z myślą, że dzielenie się wiedzą w tym zakresie przyczyni się do powiększenia grona krwiodawców.
Warto pamiętać o słowach Jana Pawła II wypowiedzianych podczas I Światowego Dnia Krwiodawcy w 2004 r.: "Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia... Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata".
Następnie prelegent zacytował słowa zawarte w "Oświadczeniu woli", które nosi przy sobie od 20 lat. Po czym pozostawił czyste druki "Oświadczeń woli" - jeżeli ktoś chciałby je zabrać, celem przemyślenia tematu. Zaraz po spotkaniu kilka osób skorzystało z tych druków.
Jan Paweł II powiedział: "Każdy przeszczep narządu ma swoje źródło w decyzji o wielkiej wartości etycznej: decyzji, aby bezinteresownie ofiarować część własnego ciała z myślą o zdrowiu i dobru drugiego człowieka". Warto pamiętać, że życie ludzkie jest szczególnym darem i powinniśmy je przeżywać z wdzięcznością.
Jan Paweł II 18 czerwca 1983 r. na Jasnej Górze powiedział: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali". Te piękne słowa warto mieć zawsze w pamięci, w sercu i wcielać je w życie. Patron krwiodawców w Polsce św. o. Maksymilian Maria Kolbe wiele dobra uczynił. Złożył też ofiarę z własnego życia. Powiedział także m.in.: "Miarą wartości człowieka są jego czyny". Nic dodać, nic ująć. Warto wspomnieć, że 8 listopada 2023 r. siedmioro uczniów z Zespołu wraz z ks. Krzysztofem Herbutem odwiedziło punkt krwiodawstwa w Przemyślu, ul. Sportowa 6. Wszyscy oddali honorowo krew.

20 października w Przemyskim Ośrodku Sportu i Rekreacji odbyła się XI edycja Halowego Turnieju Piłki Nożnej Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża Służb Mundurowych województwa podkarpackiego. Sportowe zmagania, otworzone przez Starostę Przemyskiego Marka Kudłę pozwoliły na wyłonienie najlepszych drużyn.
Reprezentacja klubu HDK PCK "Dar życia" przy Komendzie Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Przemyślu, która po raz pierwszy uczestniczyła w Turnieju, okazała się najlepszą drużyną. II miejsce wywalczyli członkowie klubu "Płomyk", a III drużyna krwiodawców z Zakładu Karnego w Przemyślu.


22 listopada 2023 roku w komendzie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej odbyło się spotkanie krwiodawców oraz przedstawicieli jednostek zaangażowanych w inicjatywę honorowego krwiodawstwa. Wśród wyróżnionych byli przedstawiciele "Płomyka".
W 2023 roku przypadał piękny Jubileusz 65-lecia Honorowego Krwiodawstwa w Polsce. Corocznie też od 22 do 26 listopada w wielu miejscach odbywają się uroczystości z okazji Dni Honorowego Dawstwa Krwi PCK. Organizatorem spotkania, w którym wzięli udział m.in. Antoni Olak prezes Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK w Rzeszowie, Józef Maziarczyk prezes OR PCK w Przemyślu, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, honorowi krwiodawcy oraz działacze PCK, był OR PCK w Przemyślu przy wsparciu klubu HDK PCK "VITA". Gospodarzem tego pięknego wydarzenia był Komendant BiOSG - gen. bryg. SG Andrzej Popko.
Wśród osób wyróżnionych podczas uroczystości byli przedstawiciele "Płomyka". W dowód uznania za najpiękniejszy dar humanitarny - bezinteresowne oddawanie krwi brygadier Jacek Mikołajewski naczelnik Wydziału Kwatermistrzowsko-Technicznego, uhonorowany został odznaką Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia (otrzymuje się ją po oddaniu 18 litrów krwi). Zdzisław Wójcik - od początku prezes "Płomyka", wyróżniony został medalem 65-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK w uznaniu długoletnich zasług na rzecz honorowego krwiodawstwa, niesienia bezinteresownej pomocy w postaci niezastąpionego leku, jakim jest krew, działalności w Ruchu Honorowego Dawstwa Krwi oraz propagowania szczytnych idei PCK. Starszy brygadier Bogusław Szczurko - od 4 lat Komendant Miejski PSP otrzymał podziękowanie za dotychczasową działalność, wsparcie i rozwijanie szlachetnej idei krwiodawstwa oraz misji PCK.

Od 2013 r. w Komendzie wystawione są pudełka, do których strażacy wrzucają plastikowe nakrętki od butelek. W okresie sprawozdawczym "Płomykowcy" zebrali 100 kg nakrętek. Łącznie w czasie trwania przekazali 1230 kg dla potrzebujących osób.
W styczniu i lutym "Płomykowcy" oddawali krew i osocze dla uczczenia Światowego Dnia Chorego, w kwietniu i maju z okazji Dnia Strażaka, w czerwcu uczestniczyli w III Akcji Krwiodawstwa Funkcjonariuszy Służb Mundurowych Powiatu Przemyskiego, Jarosławskiego i Lubaczowskiego dla uczczenia Światowego Dnia Krwiodawcy, w lipcu, sierpniu i wrześniu w związku z okresem wakacyjnym i sezonem urlopowym, w listopadzie i grudniu dla uczczenia Dni HDK PCK. Łącznie w 2023 r. oddali 35 850 mililitrów krwi oraz osocza. W okresie sprawozdawczym klub liczył 55 osób.


W imieniu Zarządu "Płomyka" serdecznie dziękuję Panu Komendantowi Bogusławowi Szczurko, który jest członkiem klubu i honorowym dawcą krwi, za wszelkie wsparcie. Wyrazy wdzięczności kieruję pod adresem wszystkich klubowiczów za ich piękną postawę. Bardzo dziękuję za działalność na wielu płaszczyznach, na temat której można pisać jeszcze dużo.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia archiwum autora



NAJNOWSZE
Spotkanie ze strażakami
15 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej w Medyce w...
Majówka pod dereniem...
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Majówkę pod...
Przygoda w Przemyślu
16 kwietnia 2024 r. dziewięcioro uczniów Zespołu...
Festiwal czekolady,...
Im bliżej maja i ciepłych promieni słońca, tym...
Odruch serca
XXIV Akcja Krew-Czekolada przeprowadzona w 2024 r. przez...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward